16 Ağustos 2013 19:39

2.5 milyon vermediler 15 milyon kaybettiler

Basın-İş Sendikasının 8 Temmuz’da başlattığı Darphane Grevi 40. gününü geride bıraktı. Beşiktaş’taki Darphane Genel Müdürlüğü önünde grevin geride kalan 40 günü değerlendirildi. Darphane Genel Müdürünün grevi kırmaya dönük girişimlerinin protesto edildiği eyleme Deri-İş Genel Ba

2.5 milyon vermediler 15 milyon kaybettiler

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

Grevin, yüzde 90 katılımla devam ettiğini söyleyen Basın-İş İstanbul Şube Başkanı Levent Dinçer, “Grev sürecinde Darphane Genel Müdürlüğünün kamuoyuna yanıltıcı beyanlarla grev kırıcılığı yaptığına tanık olduk” dedi.
YALAN SÖYLÜYORLAR
Darphane Genel Müdürlüğünün, Darphane işçilerinin aldığı maaşları 2 bin TL net, en yükseğinin de 3 bin TL net olduğunu iddia etmesini eleştiren Dinçer, işçilerin maaş bordrolarını göstererek, Darphane Genel Müdürünü işçilerin aldığı gerçek ücreti açıklamaya davet etti. Yine Darphane Genel Müdürlüğünün işçi sağlığı ile ilgili yapılan denetimlerde ölçümlerin normal olduğu demecine değinen Dinçer, 2012 yılında 50’den fazla Darphane işçisinin neden Meslek Hastalıkları Hastanesinde yattığını sordu.
40 günlük grev süresinde Darphane Genel Müdürlüğünün yaptığı grev kırıcılığı hakkında bilgi veren Dinçer, bozuk paraların nakli için dışarıdan işçi getirdiğini söyledi. Taleplerinin karşılanmayacak talepler olmadığını dile getiren Dinçer, “Taleplerimizin işverene yıllık maliyeti 2.5 milyon TL’dir. Darphane 40 günlük grev süresinde yaklaşık 15 milyondan fazla gelir kaybetmiştir. Genel Müdür esas olarak buna cevap vermelidir” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)


500 İŞÇİNİN HAKKI NE OLACAK?

İSTANBUL Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, BEDAŞ’ın Cengiz-Kolin-Limak Şirketlerine devredilerek özelleştirilmesinin ardından 500 işçinin işine son verilmesini Meclis gündemine taşıdı. Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde Tüzel, işçi kıyımına karşı Bakanlığın bir girişiminin olup olmadığını sordu.

Tüzel, gerekçesiz şekilde işten atılan işçilerin işe geri dönmek için BEDAŞ önünde yaptığı eylemde polisin biber gazı ve gaz bombaları ile müdahalesine dikkat çekti. Tüzel, işten çıkarılan sara hastası Murat Göçmen’in 70 TL’si olmadığı ve her ayın 5’inde ödenmesi gereken ücretlerinin zamanında ödenmediği için ilacını alamayıp hayatını kaybettiğini hatırlattı.

BEDAŞ’ın devredildiği Cengiz-Kolin-Limak Şirketinden atılan 500 işçinin taleplerinin karşılanması için Bakanlığın girişimde bulunup bulunmayacağını soran Tüzel, özelleştirilen işyerlerinde çalışan işçilerin iş güvencelerinin garantiye alınması konusunda hükümetin ne yaptığını açıklamasını istedi.

Murat Göçmen’in ilacını alamadığı için ölmesini hatırlatan Tüzel, Bakan Çelik’e “Sara hastalarının kullanmak zorunda olduğu ilaçların sağlık raporu kapsamında SGK tarafından ücretsiz sağlanması yönünde bir çalışmanız var mı?” diye sordu. (AnkaraEVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Gezi ruhu Dikili’de

SONRAKİ HABER

İşten atılan işçiler için destek eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa