Genel af koşulları oluşmamış

Genel af koşulları oluşmamış

Çözüm süreciyle beraber tartışılmaya başlayan genel af konusuyla ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye’de genel af koşullarının oluştuğunu düşünmüyorum. Toplumsal mutabakat varsa bu oturulur konuşulur. Bu aşamada toplumsal mutabakat yok” şeklinde konuştu.Kılıçdaroğlu, CNN TÜRK

Kılıçdaroğlu, CNN TÜRK televizyonunda gazetecilerin gündeme dair sorularını cevaplandırdı. Hükümetin derin devlet ile hesaplaşmasını inandırıcı bulmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, Uludere konusunu örnek vererek, hükümetin bu olayın üzerini örttüğünü öne belirtti.

DARBE YARGILANMADI

Kılıçdaroğlu, Ergenekon davasıyla ilgili olarak, özel yetkili mahkemelerin demokrasilerde olamayacağını söyledi. Silivri Mahkemeleri’nin gerçek anlamda darbeyi yargılamadığını savunan Kılıçdaroğlu, bu mahkemelerde bir hesaplaşmanın yapıldığını ifade etti. Kılıçdaroğlu, ‘Ergenekon diye bir örgüt varsa, gösterin ben gidip üye olacağım’ açıklamasının arkasında olduğunu da dile getirdi.

İLKER BAŞBUĞ’UN TUTUKLANMASI

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un durumuna değinen Kılıçdaroğlu, Başbuğ’un AKP döneminde yükseldiğini, Başbuğ’un ‘terör örgütü’  üyesi diye hapsedildiğini hatırlatıp şu ifadeleri kullandı: “Bu terör örgütü üyesi her hafta Cumhurbaşkanı ile Başbakan ile görüşüyor. Hiç olmazsa terör örgütüne yardım ve yataklıktan dava açılması lazım, bunlara. Devletin en kilit yerine getirerek, devletin en hassas bilgisini buna veriyorsunuz. Terör örgütüne yardım ve yataklık ediyorsunuz.”
Söz konusu davada yapılanın bir mizansenden ibaret olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, yargılananların iktidara karşı olanlar olduğunu iddia etti. Kılıçdaroğlu, AKP’li bir milletvekilinin oyuncu Memet Ali Alabora için ‘onun yeri de Siliviri’dir’ dediğini hatırlatarak, ‘AKP’ye karşı olanların yeri Silivri’dir’ anlamına geldiğini kaydetti.
Ergenekon davasından tahliye olan CHP Milletvekili Mehmet Haberal’in isminin Cumhurbaşkanlığı adaylığı için geçtiğinin hatırlatılması üzerine de Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adayı diye lanse etmenin doğru olmadığını belirterek, daha uzun bir sürecin olduğunu söyledi. “Gelişmeler neleri gösterir görmek lazım.” diyen Kılıçdaroğlu, uzun tutukluluk sürelerini de eleştirdi. Bunun yanlış olduğunu gerek Cumhurbaşkanı ve gerek Başbakanın da dile getirdiğini aktaran Kılıçdaroğlu, önümüzdeki dönemde yasal bir düzenleme yapılacaksa hazır olduklarını ifade etti.
AKP’nin çözüm paketi adı altında Meclise getirmeyi düşündüğü reform paketini destekleyip desteklemeyeceğine yönelik bir soruya ise Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin demokratikleşmesi için her türlü desteğe CHP hazırdır” dedi. (ANKARA)

www.evrensel.net