13 Ağustos 2013 20:35

Öğrenci güne zamla uyandı!

Bindiğimiz ilk otobüste Kocaeli KentKart 1.25 gösterdi. “Herhalde bir yanlışlık oldu” dedik, aldırış etmedik. Ama işin gerçek yüzünü ikinci bindiğimiz otobüste öğrendik, sebebini sorduğumuz şoför “Öğrenciye zam geldi yeğenim” diye cevaplayınca sorumuzu, önce bir gülümseme belirdi suratımı

Öğrenci güne zamla uyandı!

Paylaş
Ayşegül Sağlam / Hasret Gültekin Kozan

SIRA SİVİL VATANDAŞTA!

‘Sivil’lere ise yeni zam kapıda. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) ile Minibüsçüler Kooperatifi arasında yürütülen zam pazarlıkları sonrası sivil vatandaşlara da 10 kuruşluk zam yapılması planlanıyor. Ulaşım zammına halkın tepkisine gelince:
Arabaları tıklım tıkış doldurduklarını, bunun üstüne bir de zam yapıldığını söyleyen Havva Öney ise “Benim merkeze gidip gelmem 4 TL. Benim ailem 10 kişilik, bunların hepsiyle seyahat ettiğimi düşünün. Nasıl bunun altından kalkayım. Bisiklet mi alsam acaba?” diye soruyor. Belediyenin bu konuda hoşgörülü olmasını isteyen Öney, 6 ay önce zam yapıldığını, en azından bu senenin zam yapılmadan geçmesi gerektiğini de söylemeden edemiyor.

BURSLARLA GEÇİNİYORUZ

Tahir Oğlu ise öğrenci. “Çoğuna az gelebilir bu ücret ama öğrenciye fazla geliyor. Öğrenciye yapılacağına sivil ücrete zam yapılmalı. Çoğumuz aldığımız kredi ve burslarla geçiniyoruz her şey ortada, bu gidişle daha da zor günler bizi bekliyor” diyor.
Yapılan zamdan haberinin yeni olduğunu dile getiren Öğrenci Beyza Gökçerim de şunları söylüyor: “Bizim durumumuza bakmadan bizim hakkımızda kararlar veriyorlar, bunlar yanlış şeyler. 3, 5 kuruşun hesabını yapanlar bizleriz.”
Yıl içinde çok fazla otobüs kullandığını anlatan Zübeyde Karaağaçlı; ulaşım fiyatlarına 5 ya da 10 kuruşluk zammın bile ayda büyük bir yekun ettiğini söylüyor. Karaağaçlı, “Çıksak mı, çıkmasak mı diye düşünüyoruz. Bu konuda belediyelerin biraz daha esnek davranmaları gerekir. Vatandaşın yaşam standartlarını göz ardı etmemeliler” dedi. (Kocaeli/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Et ithalatı fiyatları yükseltir

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Mansur Yavaş Ankara'yı alacak, sindiremiyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa