Cenevre-2, Ekim’de ancak toplanabilir

Cenevre-2, Ekim’de ancak toplanabilir

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Genadi Gatilov, Suriye krizinin çözümü için planlanan uluslararası Cenevre-2 konferansının Eylül sonrasında ancak toplanabileceğini söyledi.Interfax’a konuşan Gatilov, Rusya’nın konferansın bir an önce yapılmasından yana olduğunu, ancak BM Genel Kurulu ve diğer uluslararası toplantı

Interfax’a konuşan Gatilov, Rusya’nın konferansın bir an önce yapılmasından yana olduğunu, ancak BM Genel Kurulu ve diğer uluslararası toplantılar nedeni ile takvimin müsait olmadığını belirtti.
Rus ve Amerikalı diplomatların ay sonunda konferans hazırlıkları ile ilgili bir araya geleceği bilgisini veren Gatilov, Rusya Dışişleri Bakan yardımcılarından Mihail Bogdanov’la birlikte ABD’nin Suriye Büyükelçisi Robert Ford ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’la bir araya geleceklerini söyledi.

Suriye konferansı ile ilgili hazırlıkların dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde olacağını belirten Gatilov, İran’ın katılımı ile ilgili taleplerinin hala gündemde olduğunu belirtti.
İran’da yeni cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin göreve başlamasının ardından Tahran’ın Cenevre-2’de yer almaması ile ilgili Washington’ın tutumunda bir değişiklik olup olmayacağı ile ilgili soruyu yanıtlayan Gatilov, “İran önemli bir bölgesel oyuncu. İran’ın konferansta varlığı siyasi çözümü kolaylaştırabilir.” dedi.

Suriye’de tüm muhalefet yelpazesi yer alacak şekilde bir delegasyon yapısının henüz oluşmadığını savunan Rus diplomat, “Biz muhalefetten ön şart olmadan konferansa katılacakları yönünde net bir yaklaşım duymadık. Tüm bu konular Amerikalı meslektaşlarımızla da masaya yatırılacak.” değerlendirmesinde bulundu. (MOSKOVA)

www.evrensel.net