Rojava
aciklama1

Rojava'ya 7 kişilik komite gönderilecek

Kürt Ulusal Kongresi Hazırlık Komitesi" Rojava gündemi ile yaptığı olağanüstü toplantıda, Rojava'ya 7 kişilik bir komitenin gönderilmesi ve komitenin hazırlayacağı raporun hazırlık komitesine sunulmasını kararlaştırdı. Komitenin Rojava'ya önümüzdeki günlerde gitmesi bekleniyor."Kürt Ulusal Kongresi Hazır

"Kürt Ulusal Kongresi Hazırlık Komitesi" Rojava'da yaşanan katliamları tespit etmek için olağanüstü toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, El Kaide'ye bağlı çetelerin Rojava'da katliam gerçekleştirdiğini ve katliamın da dünya kamuoyu gündeminde yer aldığı tespiti yapıldı. Toplantıda, "Acaba bu katliamlar gerçekleştirilmiş mi" tarzında yaklaşımlar ise eleştirildi.

Toplantıda ayrıca Federal Kürdistan Bölgesi Hükümeti tarafından Semalka Sınır Kapısı'nın kapatılması da tartışıldı. Kapının kapatılmasına tepki gösteren komite üyeleri, Federal Kürdistan Hükümeti'ne kapının derhal açılması çağrısında bulundu. Toplantıda ayrıca Rojava'ya giderek incelemelerde bulunmak için 7 kişilik bir komite oluşturuldu. Komite önümüzdeki günlerde Rojava'nın Derik kentine giderek çalışmalarına başlayacak. Komite çalışmalarını raporlaştırarak, "Kürt Ulusal Kongresi Hazırlık Komitesi"ne sunacak. (HEWLER)

www.evrensel.net