19 Mayıs 2011 11:30

İşçiler rahat nefes alamıyor

Konak ve Buca Belediyelerinde aylardır direnişte olan taşeron işçiler, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim beyannamesindeki vaatlerinin, “İşçiler rahat bir nefes alacak” sözünün, gerçeği yansıtmadığını söylediler. İşçiler CHP’li belediyelerde çalışan işçilerin rah

İşçiler rahat nefes alamıyor

Paylaş

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, haftalardır seçim kampanyası kapsamında televizyon kanallarına verdiği reklamda “İşçiler rahat bir nefes alacak” diye propaganda yapıp vaatlerde bulunuyor. Yine Kılıçdaroğlu CHP’nin seçim beyannamesinde, “Taşerona son vereceğiz, işçi çalıştırıyorsan adam gibi kadrosunu ücretini vereceksin. İş güvencesini bir kişinin iki dudağı arasına bırakmayacaksın” dedi. Ancak Kılıçdaroğlu’nun partisi CHP’nin Buca ve Konak Belediyeleri, işçilerin iş güvenceli ve sendika hakkı taleplerine aylardır gözünü kulağını kapattı. CHP’li belediye ve parti yetkililerinin sözleri ise bu süreçte hep havada kaldı.

SAMİMİYSE GÖSTERSİN

Aylardır CHP İzmir il binası önünde eylemde olan Buca Belediyesi Taşeron İşçisi Batıgül Tunç, Kılıçdaroğlu’nun kendi belediyesinde çalışan işçileri görmezden geldiğini, taşeronu kaldırma sözünün de gerçeği yansıtmadığını vurguladı. Tunç, Kılıçdaroğlu’nun böyle bir niyeti varsa İzmir’de kendi partisine ait belediyelerin işçilerinden başlayarak samimiyetini göstermesi gerektiğine dikkat çekerek, “Buradaki işçilerin halini görebilirdi, bu büyük bir çelişkidir. Gerçekten isteseydi bunu bu koşullarda yapabilirdi” dedi.

‘KORUMALARI DARP ETTİ’

Tunç, CHP yönetiminin ve yetkililerinin durumundan haberdar olduklarını ve Kılıçdaroğlu’nun kendisinin de mutlaka haberi olduğunu ifade ederek, “‘Herkese aile sigortası yapacağım, işsizlere iş vereceğim’ diyor ama ben, eylemde olan kadın bir işçi olarak günlerdir kapılarında yatıyorum. Beni görmezden geliyor. Kılıçdaroğlu, kendini sosyal demokrat olarak tanımlıyor. Kadına değer veren bir siyasetçi olarak bilindiğini ama özünde bunun tam aksi. Buraya geldiğinde kendisiyle görüşmek istediğimde, korumaları beni darp etti. Kendisi müdahalede bulunmadı. Halen kendimi toparlamış değilim. Kendi korumaları gözleri önünde işçi bir kadını linç ediyor ama kendisinin sesi çıkmıyor. Bunu nasıl açıklayacağını merak ediyorum” diye konuştu.

Konak Belediyesi önünde eylemlerinin son 6 gününde açlık grevinde olan taşeron işçilerinden Abuzer Yılmaz, “Kemal Kılıçdaroğlu diyor ya hani; ‘İşçi çalıştıracaksın adam gibi maaşını vereceksin, adam gibi ücretini vereceksin, her şeyini karşılayacaksın’ diye. Şimdi biz de kendisine, adam gibi parti başkanı olacaksın, kendi partinin hakim olduğu yerlere hükmedeceksin, söylediğin şeylerin arkasında duracaksın, taşerona karşı geliyorsan taşeronu kaldıracaksın bu insanları böyle süründürmeyeceksin, diyoruz” diye konuştu. (İzmir/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Metro AG’de TİS görüşmeleri sürüyor

SONRAKİ HABER

YSK, sandık kurullarının görev ve yetkilerinde değişikliğe gitti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa