19 Mayıs 2011 11:27

Metro AG’de TİS görüşmeleri sürüyor

METRO Grosmarket ile Sosyal-İş arasındaki 4. Dönem TİS görüşmeleri devam ediyor.  Yaklaşık 5 aydır devam eden ve 3 bin işçiyi kapsayan görüşmelerde Sosyal-İş’in önerdiği 48 maddelik sözleşmenin 11 maddesinde anlaşma sağlanamadı. Diğer maddeler ise kabul edildi.Metro AG Holding, dünyanın 31 ülkesinde 2 bin 100

Metro AG’de TİS görüşmeleri sürüyor

Paylaş
Alper Toraner

METRO Grosmarket ile Sosyal-İş arasındaki 4. Dönem TİS görüşmeleri devam ediyor.  Yaklaşık 5 aydır devam eden ve 3 bin işçiyi kapsayan görüşmelerde Sosyal-İş’in önerdiği 48 maddelik sözleşmenin 11 maddesinde anlaşma sağlanamadı. Diğer maddeler ise kabul edildi.

Metro AG Holding, dünyanın 31 ülkesinde 2 bin 100 mağazası ve 290 bin çalışanı olan bir işletme. Türkiye’de de 19 mağazası var. Mağazada çalışan işçiler görünürde asgari ücretten fazla alıyorlar fakat kesintilerle ellerine geçen para asgari ücretin bile altına düşüyor.

Şu anda görüşmeler uyuşmazlık komisyonunda ve komisyonunun raporu bekleniyor. Anlaşma sağlanamayan maddeler ücret artırımı, çalışma koşulları ve sosyal haklarla ilgili. Çalışma koşullarına ilişkin düzenleme, “Bart Sistemi”ni içeriyor. Bart Sistemi, mağazada müşterinin yoğun olduğu zamanlarda kasiyer sayısını arttırmayı ön gören bir sistem olarak esnek çalışmayı getiriyor. Bu konuda sendikanın daha kurallı bir çalışma önerisi var. Sendika ayrıca seyyanen 120 lira ücret artışı ve yüzde 12 oranında zam talep etti. İşveren ise seyyanen zam yöntemini kabul etmedi. İşverenin yüzde 4,3 oranındaki zam önerisini de sendika kabul edilemez buluyor.

İşçiler de çalışma koşullarının esnekliği ve ücretlerin düşüklüğünü dile getiriyor. Bir işçi,  “Bizim aldığımız ücret asgari ücretin üstünde, ama yapılan kesintilerle 540 ile 580 TL arasında maaş alıyoruz. Aramızda çocuk okutanlar var, çoğumuzun evi kira. 400 TL’yi kiraya çıkınca bize yaşamak için para dahi kalmıyor” diyorlar. Bir diğer işçi ise, “Kipa, Tansaş ve Real’deki işçiler bizden daha iyi ücretler alıyorlar” diye ekliyor. İşçiler görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkmazsa greve dahi hazır olduklarını belirtiyorlar.

Sosyal-İş TİS ve Basın Yayın Daire Başkanı Engin Sezgin, sendika olarak taleplerinin asgari ücret seviyesinde çalışan işçilerin ücretlerinin iyi bir seviyeye getirilmesi olduğunu belirtiyor. Asgari ücret artışı ve enflasyon artışı karşısında eriyen ücretlerin günün koşullarına uygun bir seviyeye çekilmesi gerektiğini ifade eden Sezgin, “Görüşmeler halen sürüyor. Bunun yanı sıra arabulucuda anlaşma sağlanmadı. Önümüzdeki hafta içinde de anlaşma sağlanamazsa uyuşmazlık raporunun gelmesinin ardından sendikanın grev kararı alması gündemde” dedi.(İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan savaşı Kürt ve Türk analarına sorsun

SONRAKİ HABER

Bulgaristan'da grip salgını, 600 okulda eğitime ara verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa