Cemaat-AKP tartışması sürüyor

Cemaat-AKP tartışması sürüyor

Gülen Cemaati ile AKP arasındaki gerilim sürüyor. Mehmet Barlas’ın Cemaat’e yönelik “gücünü abartma” mesajından sonra, Zaman yazarlarından Barlas’a seri yanıtlar geldi. Cemaat AKP’ye, “Biz cemaatiz, siz partisiniz. Cemaat partileri eskitir” mesajı veriyor.Zaman gazetesinden Ali Bulaç, Ekrem Duma

Zaman gazetesinden Ali Bulaç, Ekrem Dumanlı, Ali Ünal, Ahmet T. Alkan ve Mümtaz’er Türköne, Sabah gazetesi Başyazarı Mehmet Barlas’ın Zaman ve Today’s Zaman’a yönelttiği eleştirileri köşelerine taşıdı. Cemaat’in yazarları AKP ile gerilimde benzer argümanları kullanarak, Cemaat’in toplumsal bir güç olduğunu, AKP’nin ise bir parti olarak gelip geçici olduğunu ima etti.

TÜRKÖNE’DEN ‘PARTİ MEZARLIĞI’ HATIRLATMASI

Zaman gazetesi yazarı Mümtaz’er Türköne bugünkü yazısında “Cemaat mi parti mi” diye sordu ve yanıtını Cemaat’ten yana kullandı. Türköne yazısında “Tekke ve zaviyeler kapatılınca, bireylerin toplumsallaşma kanallarının kapılarına birer bekçi konulmuş oldu. Sonuç? Kendi tarihsel ve doğal toplumsal çevresine yabancılaşmış ve bugün kendisini savunmasız gören seçkin azınlıklar dışında bu yasak kimseyi etkilemedi” dedi. AKP’ye de mesaj veren Türköne, “Kaybetmemek kazanmak demek değildir. Böyle bir karşılaşmada, toplum da, onun örgütlü hali olan cemaat de kaybetmez. Kazanamayacak olan ise her zaman partilerdir. Hiçbir siyasetçi kazanamayacağı savaşa girmez. Cemaatler bin yıldır devam eden canlı bir gelenek, öbür tarafta kısa ömürlerinden parti mezarlığına intikal eden çok sayıda siyasi partimiz duruyor” dedi.

BULAÇ: CEMAATLERİN KARARLARDA ETKİLİ OLMASI HAKTIR

Ali Bulaç, önceki gün bir sosyolog olarak kaleme aldığı Cemaat ya da STK fark eder mi? sorusuna bugün de “Cemaatlerin alanı” başlığıyla yayımlanan yazısında sürdürdü. Bulaç “Herhangi bir baskı ve çıkar grubu ya da STK gibi eğer cemaatler de vergi verip oy kullanıyorsa karar süreçleri üzerinde etkili olmak isteyebilirler, bu bir haktır” ifadelerini kullandı.

ÜNAL: CEMAAT PARTİLERİ ESKİTİP VARLIĞINI SÜRDÜRÜR

Ali Ünal “Din, cemaatler ve siyaset” başlıklı yazısında, “Cemaatler, tarikatlar, en has ve gevşek dokulu sivil toplum kuruluşları olduğu gibi, varlıklarını Kıyamet’e kadar sürdürecek ve İslamın on dört asırlık tarihinde yüzlerce iktidarı ve siyasi partileri eskittikleri gibi, yine yüzlerce iktidarı ve siyasi partileri eskiterek varlıklarını devam ettireceklerdir” diye yazdı.

EKREM DUMANLI: ÇEKİLİN ARADAN

Ekrem Dumanlı da “Yahu siz bir çekilin aradan” başlıklı yazısında, “Zerre kadar dava çilesi çekmemiş fitne cambazlarının kurduğu çadır tiyatrosuna gerek yok. Şahsi menfaatleri uğruna belli yerlerde mevzi tutmuş kişilerin yol haritası çıkarmasına da gerek yok. Sosyal gerçekliği olan bir kitle ile siyasi gerçekliği olan bir partinin kendine mahsus iletişim yolları vardır daima. Bazı sorunları bahane ederek egolarını tatmin edenler hem sırtını dayadıkları yapıya hem Türkiye’ye zarar veriyor. Üstelik sakil de kaçıyor. O yüzden işgüzar birilerine, “Siz çekilin aradan kardeşim; riyakârlığın âlemi yok!” demek gerekiyor... Çok komik bir iddia deyip geçeceğim ama onlarca keredir yazıp söylüyorlar. Güya Cemaat içinde anket yapmışlar da büyük bir çoğunluk “Kim ne derse desin oyum AK Parti’ye…” demiş. Bunu uyduranların niyeti önde görünenleri itibarsızlaştırmak olmasa gülüp geçmek lazım. Bu tür uyduruk operasyonlar kitleyi kenetler, anketçilerin ağır bir tokat yemesine sebebiyet verir. Hiç gerek yok böyle palavralara. Hem hiç endişe etmeyin, zamanla sular durulur, gerçek dostlar dönemsel şövalyelerden ayrışır” dedi.

ALKAN: ARTIK ‘KENDİMİZİ ANLATAMADIK’ DEMEYELİM

Ahmet Turan Alkan ise “Neyse odur” başlıklı yazısında “Yeri gelmişken ilave edeyim: ‘Biz bazı arkadaşlara kendimizi iyi anlatamamışız’ gibi bir hüsnüniyetle yeni polemikler açılmasını da kendimce pek isabetli bulmuyorum. Neticede yıllardan beri herkesin gözü önünde ve kamunun denetimi altında çalışıp didinen bir topluluk hakkında bilinmeyen hiçbir şey kalmamıştır” ifadelerini kullandı. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net