10 Ağustos 2013 16:01

‘Sağlıkçı TİS hüsranı yaşadı’

Kamu emekçilerinin 2014-2015 ücretlerinin belirlendiği toplusözleşme görüşmelerindeki oldubittiye sendikaların tepkisi sürüyor.  Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, görüşmelerin tam bir hüsranla sonuçlandığını, tüm kamu çalışanları gibi, sağlık çalışanlarının da mağdur

‘Sağlıkçı TİS hüsranı yaşadı’

Paylaş

Erözgün yaptığı yazılı açıklamada, Memur-Sen’in 60 TL’lik toplusözleşme (sendika) primi için çalışanların haklarından vazgeçtiğini savundu. “Yangından mal kaçırır gibi görüşmeler arife günü tamamlandı. Kazanım sıfır” diyen Erözgün, 2014 yılı için memur maaş zammının sadece “taban aylık” üzerinden gerçekleştirilmesi nedeniyle enflasyon karşısında maaşların eriyebileceği uyarısı yaptı.
Aile yardımı ödeneği, yabancı dil tazminatı ve diğer tazminatlar ile ek ödeme miktarlarının 2013 yılı rakamlarıyla ödeneceğine dikkat çeken Erözgün, doğum ve ölüm yardımı miktarlarının da artmayacağını aktardı.
Erözgün, Sağlık Bakanlığında bulunan mesleklerin görev tanımlarının yapılması, vekil, 4-b, 4-c, aile sağlığı elemanı gibi faklı istihdam şekillerine son verilmesi, tek kadro uygulamasına geçirilerek, çalışanların daimi kadroya alınması, taban aylığının artırılması, giyecek ve yiyecek yardımının günün şartlarına uygun olarak tüm kamu çalışanlarına verilmesi gibi bir dizi talebin acilen giderilmesi gerektiğini hatırlattı.
Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ve mobbinge de değinen Erözgün, tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarına yıpranma payının verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca Erözgün, sağlık hizmetleri sunumu esnasında hayatını kaybedenlerin de ‘şehitlik kanunu’ kapsamında değerlendirilmesini talep etti. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘Projeler denetimsiz kalmasın’

SONRAKİ HABER

'Facebook'un paylaştığı kullanıcı bilgileri, açıklanandan daha fazla'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa