19 Mayıs 2011 10:53

Yemen’de anlaşma yok

Yemen’de yaşanan krizi sona erdirmek amacıyla Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) tarafından hazırlanan ve ABD ile Avrupalı ülkelerin desteklediği görüşmeler son anda raydan çıktı.Dün yapılan açıklamalarda tarafların anlaştıkları ve imzaların gün içinde atılacağı duyurulmuştu. Ancak muhalifler adına kimin imza ata

Yemen’de anlaşma yok

Paylaş

Dün yapılan açıklamalarda tarafların anlaştıkları ve imzaların gün içinde atılacağı duyurulmuştu. Ancak muhalifler adına kimin imza atacağı konusunda yaşanan anlaşmazlık nedeniyle görüşmelerin kesildiği bildirildi. Yemenli diplomatlar anlaşma için halen umut olduğunu ancak görüşmelerin tekrar başlama tarihinin belirsiz olduğunu söyledi.

Yaşanan anlaşmazlık sonrasında KİK temsilcisi Abdüllatif el Zayani, gçrüşmlerin yapıldığı başkent Sana’dan ayrıldı. Zeyani, yaptığı açıklamada, tarafların anlaşmaya çok yakın olduğunu ve bu seferki planın başarısızlıkla sonuçlanan diğer girişimlerden farklı olarak, ABD ve AB’den 5 diplomatın imzasını taşıdığını bildirdi.

Plan, Devlet başkanı Ali Abdullah Salih’in bir ay içinde görevini bırakmasını, kendisine dokunulmazlık verilmesini, iki ay içinde devlet başkanlığı seçimi yapılmasını ve referanduma sunulmak üzere yeni bir anayasanın hazırlanmasını öngörüyordu.

Yaşanan anlaşmazlık sonrasında Yemen’de hava yine ısınıyor. Devlet başkanı Salih’in hemen istifa etmesini isteyen muhalifler geniş çaplı gösteri düzenlenmesi talebinde bulundu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

İsrail-Rusya arasında casus krizi

SONRAKİ HABER

Giyim markası Collezione konkordato ilan etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa