09 Ağustos 2013 17:37

Sıtma aşısında canlı parazi dönemi

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre yeni geliştirilen bir sıtma aşısının, ilk klinik deneylerinde umut vadeden sonuçlara ulaşıldı. Araştırmacılar, yaptıkları deneylerde, yüksek dozda kullanılan aşının on beş  hastadan on ikisini sıtmaya karşı koruduğunu belirledi.Bilim insanları, sıtmayla mücadele edebilmek için alışılmad

Sıtma aşısında canlı parazi dönemi

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre yeni geliştirilen bir sıtma aşısının, ilk klinik deneylerinde umut vadeden sonuçlara ulaşıldı. Araştırmacılar, yaptıkları deneylerde, yüksek dozda kullanılan aşının on beş  hastadan on ikisini sıtmaya karşı koruduğunu belirledi.
Bilim insanları, sıtmayla mücadele edebilmek için alışılmadık bir yöntem kullanıyor. Sıtmaya neden olan canlı, ancak zayıflatılmış parazitler, bağışıklık kazanmaları için doğrudan hastalara enjekte ediliyor.
Radyasyona maruz bırakılan sivrisineklerle temasın insanları sıtmaya karşı koruduğu uzun yıllardır biliniyor.
Laboratuvarda üretilen sivrisinekleri radyasyona maruz bıraktıktan sonra sıtmaya neden olan parazitleri tamamen steril bir ortamda ayrıştırmayı başardı.
Bu canlı yani zayıflatılmış parazitler, daha sonra sayılarak ilaç şişelerine konularak saklanıyor ve ihtiyaç duyulduğunda doğrudan hastalara enjekte ediliyor.
Halen farklı aşamalarda 20 sıtma aşısı için çalışmalar ve deneyler devam ediyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Solaklar artık daha özgür

SONRAKİ HABER

BUDO'dan sefer iptalleri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa