09 Ağustos 2013 18:02

Tekeller esnafı yok ediyor

Küçük esnaf borçlu ve dertli. Her gün yüzlerce esnaf, bir daha açmamak üzere kepenk kapatıyor. Emekçinin alım-gücünün düşmesi ve geçim sıkıntısı esnafı da doğrudan etkiliyor. Bütün bunlara bir de büyük alışveriş tekelleriyle rekabet baskısı gelince, esnaf dayanamıyor, yıkılıyor.

Tekeller  esnafı  yok ediyor

Paylaş

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bu duruma dikkat çektiği açıklamasında, perakende sektörünü düzenleyen yasa tasarısının çıkarılmamasının milyonlarca esnafı yok ettiğini söyledi. Palandöken, “Ülke nüfusu 76 milyonlar seviyesinde iken, esnaf ve sanatkar sayısının artmaması düşündürücü olmalıdır. Yüz binlerce yeni iş yeri olması gerekirken esnaf her gün yok oluyor” dedi.

Sermayenin birkaç kişinin elinde birikerek tekelleştiğini belirten Palandöken, “fidanlığın kuruduğunu” ama kimsenin haberi olmadığını söyledi. Palandöken açıklamasında şunları ifade etti: “Esnaf ve sanatkarın yok olması için adeta orantısız sermaye gücü kullanılıyor. Bu orantısız güce karşılık alınması gereken tedbir olan perakende yasa tasarısı taslağı ise yıllardır bekletiliyor. Bu AVM-esnaf savaşı kesinlikle değildir. Bu kuralın konulmamasının gecikmesinin tehlikesidir. Çünkü esnafımızın artık yoğun emeği ve sermayesi kalmadı. Her şey sermayenin eline bırakılınca, girişimcilik için yapılan teşvik ve yatırımlar da boşa çıkar. Tedbirsizliğin devam etmesi halinde girişimcilik artık hayal olacak. Sebebi ise acımasız sermaye gruplarının kendileri tekelleşirken, küçük esnaf ve sanatkarı yok ediyor olmaları. Anlayacağınız kurallar konulmadığı ve yasa tasarısı çıkarılmadığı için fidanlık kuruyor, ama kimse görmüyor.


YASA GECİKTİKÇE ESNAF KURUYOR

PERAKENDE sektörünü düzenleyen Yasa Tasarısı’nın çıkmaması sebebiyle esnaf ve sanatkarın adeta bitme ve fidanlığın kuruma noktasına geldiğinin altını çizen Bendevi Palandöken, “Biz farklı bir kural istemiyoruz. Dünya bunu nasıl yaptıysa aynı şekilde yapalım. Yani kuralları konmuş ve belirlenmiş yasa tasarısı taslağının bu kadar bekletilmesi anlamsızdır. Çünkü esnaf bittikten sonra kural konulmasının da teşvik verilmesinin de bir anlamı olmaz. Kendi ülkelerinde büyüyemeyen birçok ünlü marka ülkemizdeki kuralsızlık sayesinde büyümektedir. Çöplerini ülkemize bırakıp sıcak parayı kendi ülkelerine götürüyorlar. Artık bu kuralsızlığa dur denilmeli ve yasa zaman kaybedilmeden çıkarılmalıdır” diye konuştu.


AVM’LER ŞEHİR DIŞINDA OLMALI

AVM’lerin kurallar konularak şehir planlarına uygun olarak yapılması gerektiğini yıllardır savunduklarını kaydeden Palandöken şunları söyledi: “Son 7 yıl içinde 41 adet AVM kapandı. İstanbul’da 26, Ankara’da 5, Muğla’da 2, Bursa, Mersin, Gaziantep, İzmir, Balıkesir, Denizli, Sivas ve Tekirdağ’da birer AVM kapanmıştır. Ölü AVM’ler çoğalıyor. Hem kendilerine zarar veriyorlar, hem de küçük esnafımıza. Ülkenin her yerinden AVM istilasına karşı sesler yükseliyor. Çünkü yok olmaya başlayan esnaf yaşadığı şehirden göç ediyor, şehirler boşalıyor, patronlar işçi oluyor. Ülkemizdeki AVM sayısı, 2005’te 106 iken, 2013’te bu sayının 400’e ulaşması bekleniyor. Ülkemizin nüfusu 76 milyona çıktı. 2002 yılından bu yana nüfus artış hızımız yüzde 8.7 artarken, AVM’ler yüzde 400 artmış. İş yerini kaybeden esnaf ve sanatkar ise her yıl 100 binleri buluyor. AVM’lerin çok açılması hem rasyonel değil, hem ekonomik değil. Daha da açılacak ve planlaması yapılan 81 AVM var. Ama gidilecek yeşil alan, park yeri kalmadı. Bu nedenle esnaf ve sanatkarımızın korunmasına ve geliştirilmesine yönelik tedbirlerin alınması ve Perakende Yasası’nın çıkarılmasını acilen bekliyoruz.” (Ankara/ANKA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Engelli raporuna rağmen tutuklu

SONRAKİ HABER

İngiltere'de Brexit istifaları

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa