Kuşaklı köyü tedirgin

Kuşaklı köyü tedirgin

Hatay’a bağlı Reyhanlı ilçesine bağlı Kuşaklı (Sarsarin) köyü, yapılan mazot operasyonuyla gündeme geldi. Reyhanlı’ya on kilometre, sınıra sıfır noktasında, Suriye’nin Atme kasabasına bir kilometre, Akrabat ve Kah köylerine de yedi yüz-sekiz yüz metre uzaklığında olan bir köy.Yıllarca sınır kaçakçıl

Yunus Dolgun

KARAKOLU BOŞALTILAR

Suriye iç savaşı başladıktan sonra bütün sınır köylerinde olduğu gibi burada da sınır kontrolü kayboldu. Kimin girip çıktığı kontrol edilemez oldu. 6 Ağustos’ta sabaha karşı jandarma mazot operasyonu yapmak üzere zırhlı araçlarla ve yaklaşık 500 askerle köyü kuşattı. Köylü ile jandarma arasında gerginlik yaşandı ve yaşanan çatışmada 12 yaşında M.E. adındaki çocuk kurşun yarasıyla hafif yaralanırken 7’ si asker yaklaşık 30 kişi taşla yaralandı. Köylülerin ifadelerine göre Suriyeliler mazotu boşaltıp geri döndükten sonra operasyon başladı. Daha önce neden engel olunmadığı konusunda köylüler tepki gösteriyor. Ayrıca daha önce köyün içinde karakol vardı. Fakat Suriye’deki savaş başladıktan sonra bu karakol kaldırılarak sınır tamamen boşaltıldı. Sınırdaki diğer köyler gibi Kuşaklı köylüleri de son gelişmeyle birlikte tedirginlik hakim.
Köyün Muhtarı Hasan Cemiloğlu, sınır güvenliğinin neden sağlanmadığını soruyor. Olay gününe ilişkin Cemioğlu, Alay komutanını ardağını belirtti.

YETKİLİLERİ ARADIM

Cemiloğlu, “Arife günü tatsız bir olayla karşılaşmayalım askerinizi çekin. Çünkü askerlerde bizim çocuklarımız köy halkı da. Sonra savcıyı aradı. Telefonu bana verdi. Aynı şeyi savcıya da söyledim. Kaymakam ve belediye başkanından da rica ettim. Maalesef hiç kimse olayın önüne geçemedi” şeklinde ifade etti.
Sınırın gece açıldığını buna karşın sabah köye baskın yapıldığını anlatan Cemiloğlu, aradığı yetkililerden yanıt alamadığını da belirtti. (Hatay/EVRENSEL)

www.evrensel.net