07 Ağustos 2013 11:39

Amonyak fabrikasında patlama: 5 ölü, 20 yaralı

Ukrayna'nın güneydoğusundaki bir amonyak fabrikasında meydana gelen patlama sonucu 5 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.Olay, dün Donetsk Bölgesi’nin Gorlivka Şehri’ndeki Stirol kimya tesisleri bünyesindeki amonyak fabrikasında gerçekleşti. Fabrika yetkilileri, sıvı amonyak borularının sıkışma sonucu patladığı anda olay yeri

Amonyak fabrikasında patlama: 5 ölü, 20 yaralı

Paylaş

Olay, dün Donetsk Bölgesi’nin Gorlivka Şehri’ndeki Stirol kimya tesisleri bünyesindeki amonyak fabrikasında gerçekleşti. Fabrika yetkilileri, sıvı amonyak borularının sıkışma sonucu patladığı anda olay yerinde 100’e yakın fabrika çalışanı bulunduğunu açıkladı. Şehir idaresi patlamanın çevrede yaşayanların sağlığını olumsuz etkilemeyeceğini duyurdu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi ve kazanın araştırılmasını bizzat takip edeceğini söyledi. Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov ise kazada ölenlerin ailelerine kabine tarafından en kısa zamanda yardımda bulunulacağını açıkladı. Ülkenin en büyük azot ve kimya şirketlerinden olan Stirol tesisleri, 1933 yılında kuruldu. Ağırlıklı hammadde girdisi doğalgaz olan Stirol’de amonyak, üre, amonyum nitrat, mineral asitler ve tuzları, organik reçineler ve çeşitli ilaçlar üretiliyor. (KİEV)

ÖNCEKİ HABER

Tunus’ta Kurucu Meclis askıya alındı

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa