19 Mayıs 2011 12:20

Eğitim Sen: Okula ateş açıldı, neden inceleme başlatılmıyor?

Cizre'de bir liseye "Öğrenciler slogan attı" gerekçesiyle Cizre Askerlik Şubesi'nden ateş açılmasına tepki gösteren Eğitim Sen Cizre Şubesi Başkanı Özgür Güler, "Öğrenciler okuldayken öğretmenler dersteyken direkt okulun hedef gözetilerek ateş açılmasını kınıyoruz. Orada herhangi birine zarar g

Eğitim Sen: Okula ateş açıldı, neden inceleme başlatılmıyor?

Paylaş

'ORADA ÖLEN OLABİLİRDİ'

Konuya ilişkin bilgi veren Eğitim Sen Cizre Şube Başkanı Özgür Güler, inceleme için gittikleri okulda ateş açılmasını protesto eden öğrencilerin gaz bombalarının hedefi olduğunu gördüklerini söyledi. Güler, "Biz sendika olarak hem okulu ziyaret etmek amacı ile hem de olayı yerinde görmek ve incelemek maksadı ile gittik ve okulda bariz kurşun izlerine atılan gaz bombaların mermilerini tespit ettik. Bu bir eğitim kurumunda kabul edilebilecek bir şey değil. Öğretmenler ve öğrenciler dersteyken direkt okul hedef gözetilerek kurşun sıkılıyor. Orada öğretmen ve öğrencilerden ölen olabilirdi. Bunun hesabını kim verecekti. Bu nasıl bir aymazlık?" diye tepki gösterdi.

Okula ilk gün asker tarafından ateş açıldığını ikinci gün ise polis tarafından gaz atıldığını kaydeden Güler, üst üste iki gün hedefte olan ve kimsenin can güvenliği kalmayan okulda, sağlıklı bir eğitimden bahsedilemeyeceğini söyledi. "Bu öğrencilere yönelik bir tehdit mi? Okul idaresine yönelik bir tehdit mi? Yoksa birileri bir şey mi ispatlamaya çalışıyor?" diye soran Güler, velilerin çocuklarını okuldan almak istediğini ve kaygılarında haklı olduklarını belirtti.

'NEDEN HİÇBİR YETKİLİ İNCELEME YAPMADI?'

Eğitim kurumuna yönelik saldırıyı kınadıklarını belirten Güler'in dikkat çektiği bir diğer nokta ise duvarlarında hala kurşun izleri bulunan okulda hiçbir yetkili kurumun inceleme yapmaması. Güler, "Bir okula kurşun sıkılıyor, neden hiçbir yetkili kurum hala inceleme başlatmadı? Bu durum karşısında da sahip çıkan yok hiç kimsenin oraya gidip bir inceleme yapmaması çok düşündürücü. Okul yönetimi ve öğrenciler yalnız bırakıldı" şeklinde konuştu. (Şırnak/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Krom madeninde göçük: 1 ölü

SONRAKİ HABER

İsveç’te Sosyal Demokrat-Yeşiller ‘sağcı’ hükümeti kuruluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa