06 Ağustos 2013 13:01

Af Örgütü: Ergenekon'da 90'lı yıllarda yapılanlar soruşturulmadı

Uluslararası Af Örgütü, Ergenekon davasındaki kararın arkasında soru işaretleri bıraktığını belirterek, ağır insan hakları ihlallerinden sorumlu bir suç ağının parçası olmakla suçlanan Ergenekon sanıklarının 1990'larda gerçekleşen insan hakları ihlalleri sebebiyle soruşturulmamış olmasının o karanlık döneme ışık

Af Örgütü: Ergenekon'da 90'lı yıllarda yapılanlar soruşturulmadı

Paylaş

Uluslararası Af Örgütü, Ergenekon davasındaki kararın arkasında soru işaretleri bıraktığını belirterek, ağır insan hakları ihlallerinden sorumlu bir suç ağının parçası olmakla suçlanan Ergenekon sanıklarının 1990'larda gerçekleşen insan hakları ihlalleri sebebiyle soruşturulmamış olmasının o karanlık döneme ışık tutma imkanını kullandırtmadığını açıkladı.

Uluslararası Af Örgütü, Ergenekon davasındaki kararın ardından yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Ergenekon davasındaki kararın arkasında soru işaretleri bıraktığı belirtilerek, ağır insan hakları ihlallerinden sorumlu bir suç ağının parçası olmakla suçlanan Ergenekon sanıklarının, 1990'larda gerçekleşen insan hakları ihlalleri sebebiyle soruşturulmamış olması eleştirildi.

Açıklamada, "Ergenekon sanıkları ağır insan hakları ihlallerinden sorumlu bir suç ağının parçası olmakla suçlanıyordu. İnsan haklarının korunması açısından bu tarz suçlamaların etkili bir şekilde soruşturulması ve sorumluların adil bir şekilde yargılanarak adalet önüne çıkarılması hayati önem taşıyor. Terörle mücadele mevzuatı ve Ergenekon gibi davalara bakmakla yükümlü olan Özel Ağır Ceza Mahkemeleri'nin bu mevzuatı uygulama biçimi oldukça sorunludur. Bu uygulamalar, uluslararası insan hakları standartları ile uyumlu hale getirilmeli.1990'larda gerçekleşen insan hakları ihlallerinin soruşturulmamış olması, Ergenekon kovuşturmasının o karanlık döneme ışık tutma imkanını kullanamayacağı anlamına geliyor. Bu durum aynı zamanda ihlaller konusunda adaletin yerine getirilmesinin güvence altına alınmayacağı demek oluyor" ifadeleri kullanıldı. (İstanbul/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Hatay'daki yangın kontrol altına alınamıyor

SONRAKİ HABER

YSK, sandık kurullarının görev ve yetkilerinde değişikliğe gitti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa