05 Ağustos 2013 18:58

Büyüyen ekonomide işçiye sömürü düşüyor

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan ve beraberindeki heyet İSDEMİR ve MMK işçilerini ziyaret etti.Ziyarette konuşan Gürkan, hükümetin “Ekonomi büyüyor” laflarını çokça kullandığını, ekonominin büyüdüğünü ancak işçiler için değil sermaye için büyüdü

Büyüyen ekonomide işçiye sömürü düşüyor

Paylaş

Ziyarette konuşan Gürkan, hükümetin “Ekonomi büyüyor” laflarını çokça kullandığını, ekonominin büyüdüğünü ancak işçiler için değil sermaye için büyüdüğünü söyledi. Geçmişte üç işçinin yaptığı işi bugün bir işçinin yaptığına dikkat çeken Gürkan, üretim artmasına rağmen işçilerin aldıkları ücrette ve sosyal haklarda gerileme olduğunu söyledi. Büyüyen ekonomiden işçilere pay verilmediğini dile getiren Gürkan, asıl payı sermayenin aldığını işçiye ise düşük ücret ve sömürünün düştüğünü sözlerine ekledi.

Heyette Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan’ın dışında, Şair Sennur Sezer, Yazar Adnan Özyalçıner, Tüm Bel-Sen MYK Üyesi Satı Burunucu Çalı ve Emek Partililer de yer aldı. Ziyaretçileri Çelik-İş İskenderun Şube Başkanı Metin Önde, Çelik-İş yöneticileri ve işçiler çiçeklerle karşıladı. Ziyaretin kendileri için önemli olduğunu söyleyen Metin Önde, “adından anlaşılacağı gibi emekten yana olan Emek Partisinin grevin başından beri yanlarında olduğunu” belirterek teşekkür etti.

İŞÇİLER BASININA SAHİP ÇIKMALI

Emek Partisi Selma Gürkan ise İSDEMİR işçisinin grevinin partileri ve Türkiye işçi sınıfı için önemli olduğu söyledi. İSDEMİR işçisinin iş güvencesi, işçi sağlığı ve ücretleri konusundaki taleplerinin karşılanması gerektiğini söyleyen Gürkan, bölgenin çelik ve enerji açısından önemine baktıklarında buradaki işçilerin verdiği mücadelenin öneminin bir kat daha arttığını dile getirdi. Türkiye’de işçilerin, sokağa çıkan halk kesimlerinin taleplerine kulak tıkandığına vurgu yapan Gürkan, hükümet ve yandaşı medya göstermese de işçilerin haklı taleplerle çıktığı grevin işçi basını sayesinde duyurulduğunu söyledi. Türkiye’de halkın içerde ve dışarıda savaş istememesine rağmen savaş politikalarının hız kesmeden devam ettiğini dile getiren Gürkan, bu durumu halk güçlerinin ortadan kaldıracağını ifade etti. Sermaye ve yandaş basının dün olduğu bugün de taleplerine kulağını tıkadığını ifade eden Gürkan, işçilerin kendisini duyan ve aktaran basına sahip çıkması gerektiğini belirtti.


İSDEMİR’de grevin 21. gününde anlaşma sağlandı. Çelik-İş yöneticileri ile İSDEMİR işvereni arasında yapılan görüşmeden ilk yıl için 14 oranında zam çıktı. Bu kapsamda işçilerin ücretlerine birinci yıl için yüzde 14 zam yapılırken, ikinci yılda ise enflasyon zammı uygulanacak. ERDEMİR ile aynı işi yaptıkları halde ücret konusunda ancak yarısını alabilen işçiler, ücretlerin eşitlenmesini talep ediyordu. Çelik-İş Sendikası ise toplusözleşmede ücretlere yüzde 40 zam talep etmiş, işçi sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınmasını, sendika temsilcilerinin faaliyetlerinin engellenmemesini istemişti. İmzalanan sözleşmenin ayrıntılarını işçilere ilerleyen saatlerde açıklayacağını duyuran Çelik-İş Genel Başkanı Cengiz Gül, ücret dışındaki maddelerinin eskisi gibi kabul edildiğini kaydetti.


Halil İmrek

İSDEMİR’de işçilerin grev süresince yaptıkları eylemlerden bir tanesi de “sakal kesmeme” eylemiydi. Eylem neredeyse iki ayı dolduracak. Sakal bırakma eylemi İsdemir’le özdeşleşmiş durumda. 1989 yılında İsdemir’de 137 gün süren grevde de işçiler sakal kesmeme eylemi yapmıştı. İşçilerin grevi sakal bırakmakla başlamış ve grevin bitmesiyle sakal kesilmişti. Yine 1995 yılında 35 gün süren grevde de işçiler sakal bırakmışlardı.

İsdemir’de 15 Temmuz’da başlayan grevden önce sakal bırakmaya başlayan işçiler sakalını kesmiyor. Zira sendikaları Çelik-İş’in de kararı böyle: “Kimse sakalını kesmesin. Sakalını kesen bizden değildir”

İşçiler, “Sakal eylemi deyip geçmeyin. Bu eylem bizim birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuzu ortaya koymaktadır” şeklinde özetliyor.

İskenderun, Bekbele, Denizciler, Payas, Dörtyol ve Erzin’de sakalı uzamış, birbirine karışmış birilerini görürseniz biliniz ki bu kişiler İsdemir işçisidir. (İskenderun/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

80 yıllık dergi yeniden satıldı

SONRAKİ HABER

Hyundai ve yan sanayisi kısa çalışmaya başvurusu yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa