Rekabet değil, dayanışma!

Rekabet değil, dayanışma!

SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğünde çalışan emekçilerin turnike uygulamasına karşı başlattıkları eylem büyüyerek devam ediyor. KESK’e bağlı BES, Kamu-Sen’e bağlı Türk Büro-Sen ve Memur-Sen’e bağlı Büro Memur-Sen üyeleri uygulamaya karşı eylemlerini ortaklaştırdı.Büro emekç

Büro emekçileri, hafta başından beri günde iki kez iş bırakıp genel müdürlüğün B Kapısı’ndan Mithatpaşa Caddesi’nde bulunan A Kapısı’na yürüyüş yapıyor.

YOL KAPATTILAR

BES, Türk Büro-Sen ve Büro Memur-Sen üyeleri önceki gün genel müdürlük B Kapısı önünde toplandı. Davul ve zurna eşliğinde halay çeken SGK çalışanları, daha sonra Mithatpaşa Caddesi’ne yürüyerek caddeyi trafiğe kapattı.  Sendika üyeleri turnike uygulamasına son verilinceye kadar eylemlerinin süreceğini açıkladı. Çalışanlar bir dakikalık yol kapatma eyleminden sonra iş yerine toplu halde giriş yaptı.

KARTLARINI EVDE UNUTTULAR

SGK emekçileri dün sabah da “Kartımızı evde unuttuk” eylemi yaptı. Turnikelerden kart basmadan geçen emekçiler, öğlen saatlerinde yine genel müdürlük önünde toplandı.

SGK Başkanı Emin Zararsız’a seslenen emekçiler, Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle yapılan kutlamaların birinden diğerine koşturan Zararsız’ın çalışanların sorunlarını görmezden gelmesini eleştirdi. “Asansörümüz bozuk, alt katları kanalizasyon basıyor. Bu sorunlarımız çözülmüyor, ama girişlere turnike yaptırılıyor” diyerek tepki gösteren emekçiler, performans ve turnike dayatmasına “Rekabet değil, dayanışma” sloganı ile yanıt verdi.

Genel Müdürlük çalışanları öğleden sonra da Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğüne yürüyerek turnikeye karşı tepkilerini gösterdi. Yapılan konuşmalarda sorun çözülmediği takdirde emekçilerin SGK Başkanlığına yürüyeceği duyuruldu. (Ankara/EVRENSEL)


ÜÇ SENDİKA ORTAKLAŞTI

Gazetemize konuşan BES, Türk Büro-Sen ve Büro Memur-Sen temsilcileri, eylemlerinin sağır olmuş kulaklar kendilerini duyana kadar süreceğini kaydetti.

BES İş Yeri Temsilcisi Tuncay Türkdoğan, çalışma koşullarının performans uygulaması ve turnikelerin konulması ile daha da ağırlaştığını söyledi. Türkdoğan, bu uygulamayla iş barışının bozulduğunu da ifade etti.

Türk Büro-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Dinçer Güler, turnike uygulaması nedeniyle çalışan memurun yıllık izninden kesinti yapılmasına karşı olduklarını kaydetti. Güler, haklarını alana kadar eylemlerine devam edeceklerini belirtti. Turnike uygulamasının yıllık izinlerinden kesinti uygulamasına dönüştüğünü kaydeden Türk Büro Sen Ankara 4 No’lu Şube Başkanı Harika Güzel, turnikenin İl Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürlerine uygulanmamasını eleştirdi. Büro Memur-Sen SGK Şube Yöneticisi Doğan Demirsoy da, üç sendikanın ortaklığının haklarını alma yolunda önemli bir adım olduğunu vurguladı.


Sosyal güvenlik paralı hale geldi

TÜRK Büro-Sen geride kalan Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, toplumun tüm kesimlerini kapsaması gereken sosyal güvenlik şemsiyesinin artık paralı hale geldiğini bildirdi. Sendikadan yapılan açıklamada “Sosyal güvenlik şemsiyesi altında olmalarına rağmen, parasız teşhis ve tedavi imkanları yoktur. Kurumun sunduğu sağlık hizmetleri tamamen kâr-zarar ilişkisine dayandırılmıştır” denildi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net