18 Mayıs 2011 11:44

Halk AKP’ye seçimde cevap verecek

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku, Van,  Siirt, Antep , Diyarbakır, Dersim ve Mardin adayları seçim çalışmaları kapsamında halkla buluşmaya devam ediyor. Halkla buluşan adaylar, AKP’nin savaş politikasında ısrar ettiğini belirterek, halkın seçimlerde gereken cevabı AKP’ye vereceğini de ifade ettiler.Blok’un Siirt ada

Halk AKP’ye seçimde cevap verecek

Paylaş

Blok’un Siirt adayı Gültan Kışanak, merkeze bağlı Aktaş (Berhürik) ve Tuzköy (Erbênê) köylerini ziyaret etti. Kışanak, ziyaretlerinin amacının yurttaşlardan oy istemek olmadığını ifade ederek amaçlarının tarihsel süreç içinde tüm baskı, zulme ve asimilasyon politikalarına rağmen Kürt halkının dilini kültürünü koruduğunu bu kapsamda bundan sonra bu dili kültürü 12 Hazirandan sonra anayasal bir güvenceye kavuşturmak olduğunu söyledi.

Blokun Antep Adayı Akın Birdal’ın seçim çalışmaları kapsamında Nizip ve Araban’da seçim bürosu açılışları  gerçekleşti. Halka hitap eden Birdal, eylemsizlik sürecinde katliamların yaşandığını belirterek yaşanan katliamların sorumlusunun AKP ve yandaşı medya olduğunu söyledi. Blokun Diyarbakır Adaylarından Leyla Zana Silvan Derneğinde halkla buluştu. Zana, “Bütün halkımızın birliğini beraberliğini göstermesi için sandıklarda kendimizi göstermemiz lazım. Bu seçimi büyük bir zaferle kazanmalıyız” dedi.

‘12 HAZİRAN’DA AKP’YE BİR TOKAT ATIN’

Blokun Van Bağımsız Milletvekili Adayı Aysel Tuğluk, seçim çalışmaları kapsamında merkez köyleri ziyaret etti. Köylerde konuşma yapan Tuğluk, “Biz BDP olarak barışta ısrar ettikçe, akan kanın durması için mücadele ettikçe diğer taraftan AKP ve onun gibi düşünen siyasal partiler ise, savaşta ve ölümlerde ısrar etmektedir” dedi. Tuğluk, tüm kesimlerden içine alındığı Blokla tüm Türkiye’nin özlemini duyduğu kardeşliği ve sevgiyi bu ülkeye getireceklerini söyledi. Bunu için halktan destek beklediklerini belirten Tuğluk, “Sizleri yok sayan, sizleri dışlayan, her türlü asimilasyon ve imha politikalarını dayatan bu partilere 12 Haziranda bir tokat vurun. Biz sizden kendimize değil, kendinize oy vermenizi istiyoruz” diye konuştu.

Dersim’de seçim çalışmaları kapsamında köy ve ilçeleri ziyaret eden Blokun adayı Ferhat Tunç, büyük bir coşku ile karşılanıyor. Köylerde halkla buluşan Tunç, tarih boyunca zalime karşı mazlumun yanında olduklarını belirterek, “Dersim halkı zalimlere karşı mazlumların yanında yer alarak kendi onuruna sahip çıkacaktır” dedi.

Blokun Mardin Adayı Erol Dora adına yürütülen seçim kampanyası ilçeye bağlı 9 köyde devam etti. Çalışmalara Derik Belediye Başkanı Çağlar Demirel, İl Genel Meclis Üyeleri ve BDP il yöneticilerin de bulunduğu komisyon katıldı. Çağlar Demirel, AKP’nin askeri operasyonlardaki ısrarı sonucu her gün Kürt gençlerinin yaşamını yitirdiğini ve bayramlarda dahi yurttaşların yas içerisinde olduğunu belirterek, “Halkımız 12 Haziranda bunları sandıkta boğacaktır” dedi. Çağlar oyların Kürtlerin kadın dostu Süryani halkının temsilcisi olan Dora’ya verilmesini istedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

TTB: Şiddet uygulayan kaymakam hâlâ görevinde mi?

SONRAKİ HABER

Meksikalı gazeteci Jose Rafael Murua Manriquez ölü bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa