03 Ağustos 2013 18:36

Süryaniler 4, diğerleri 5...

İÇİŞLERİ Bakanlığının “Sadece eğitim için kullanılıyor” dediği soy kodunun, Türkiye’de okulu olmayan Süryaniler ile diğer gayrimüslimlere de uygulandığı anlaşıldı.Cumhuriyetin gizli soy kodu uygulaması, bir Ermeni yurttaşın çocuğunu Ermeni okuluna kaydettirmek için başvurduğu İstanbul Milli Eğitim M&uum

Süryaniler 4, diğerleri 5...

Paylaş

Cumhuriyetin gizli soy kodu uygulaması, bir Ermeni yurttaşın çocuğunu Ermeni okuluna kaydettirmek için başvurduğu İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün yazışmalarında ortaya çıkmış, Rumlara 1, Ermenilere 2 ve Yahudilere 3 kodunun verildiği anlaşılmıştı.

Radikal gazetesinden İsmail Saymaz’ın haberine göre; adının açıklanmasını istemeyen bir nüfus müdürü, kodların beşe kadar çıktığını açıkladı. Nüfus müdürü, Süryanilerin 4 ve ‘diğerleri’ kategorisindeki grupların 5 rakamıyla kodlandığını kaydetti. Müdür,’Diğerleri’ kategorisi altında diğer gayrimüslimlerin sıralandığını vurguladı.
Bu sistemin çok uzun yıllardır uygulandığını, 1988’den sonra bilgisayar ortamına alındığını kaydeden nüfus müdürü, soy kodunun, azınlıklara Lozan’dan doğan hakların kullanımı konusunda karışıklık doğmaması için verildiğini söyledi. Kodların, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde tutulduğunu ve çoğunlukla il milli eğitim müdürlükleri tarafından istendiğini kaydeden nüfus müdürü, “Askeriye tarafından güvenlik amaçlı ve kişinin soyunda dönme olup olmadığının belirlenmesi için istenebilir” diye konuştu. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı uygulamanın azınlıkların okul kaydı için kullanıldığını öne sürdü. Ancak Süryaniler ve diğer gayrimüslimlerin Türkiye’de okulu bulunmuyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

‘TMMOB diz çökmeyecek’

SONRAKİ HABER

Fabrikaya haciz geldi, işçiler hakları ödenmeden ortada bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa