03 Ağustos 2013 10:49

İHD heyeti Ceylanpınar'da inceleme yaptı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi, Diyarbakır ve Urfa şubelerinden oluşan heyet, Rojava'nın Serêkanîyê kentinde el Nusracı grupların saldırısı sonucu çatışmaların arasında kalan Ceylanpınar ilçesinde incelemelerde bulundu.Rojava'nın Serkêkanîyê kentinde YPG güçleri ile El Nusra'ya bağlı g

İHD heyeti Ceylanpınar'da inceleme yaptı

Paylaş

Rojava'nın Serkêkanîyê kentinde YPG güçleri ile El Nusra'ya bağlı gruplar arasında yaşanan şiddetli çatışmalardan birebir etkilenen ve zaman zaman çatışmalardan seken kurşunların hedefi olan Urfa'nın Ceylanpınar ilçesinde halkın tedirginliği sürerken, İHD, heyet oluşturarak Ceylanpınar'da incelemelerde bulundu. İHD Genel Başkan Yardımcısı Av. Serdar Çelebi, Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Urfa Şube Başkanı Cemal Babaoğlu ve Diyarbakır Şube Yöneticisi Av. Muhterem Süren'den oluşan heyet, dün Ceylanpınar'da bir dizi temaslarda bulundu.

Rojava'da yaşanan gelişmelerin ve yaşanan çatışmaların Ceylanpınar'a yansımalarını yerinde incelemek isteyen İHD heyeti, çalışmaları çerçevesinde Ceylanpınar Belediye Başkanı İsmail Arslan, bazı siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, muhtarlar, ilçe halkı, Serêkanîyê'den gelen bazı vatandaşlar ve çatışmalar nedeniyle can kaybı yaşayan ailelerle görüşmeler gerçekleştirdi. Heyetin görüşmek istediği İlçe Kaymakamının yerinde olmadığı gerekçesiyle görüşülemezken, AKP İlçe Örgütü ise heyetin randevu talebine cevap vermedi.

İHD heyeti, incelemelerine başladıkları dün sabah Serêkanîyê'de yaşanan şiddetli çatışmalara da tanıklık etti ve çatışmalardan seken kurşunların hedefi olan Öğretmen Evi'nde de incelemelerde bulundu.

BİLİCİ: HAZIRLAYACAĞIMIZ RAPORU KAMUOYU İLE PAYLAŞACAĞIZ

Heyetin amacına ilişkin kısa bir değerlendirmede bulunan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Ceylanpınar'ın uzun zamandır kentin güneyinde yaşanan çatışmalar nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadığını belirterek, yaşanan bu sıkıntıları yerinde incelemek istediklerini söyledi. Burada yaşananların vahim olaylar olduğunu ifade eden Bilici, özellikle sınır kapısının kapalı olması nedeniyle Serêkanîyê'ye herhangi bir yardımın yapılamamasının ciddi bir sorun teşkil ettiğini dile getirdi. Yapacakları araştırma ve incelemeleri daha sonra bir rapor halinde kamuoyuna açıklayacaklarını dile getiren Bilici, hazırlayacakları raporu ayrıca devletin ilgili organlarına ve uluslararası kuruluşlara da göndereceklerini de sözlerine ekledi.

ÖNCEKİ HABER

Çevre platformundan yeni eylem tarzı: 'Yürüyen adımlar'

SONRAKİ HABER

AK Parti Cihanbeyli ilçe yönetimi istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa