02 Ağustos 2013 15:28

İsa Huso suikastı kınandı

Kürt siyasetçi İsa Huso’nun uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirmesi, Van’da DÖKH öncülüğünde yapılan açıklama ile kınandı.İsa Huso’nun uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirmesini kınamak amacıyla Feqîye Teyran Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan DÖKH

İsa Huso suikastı kınandı

Paylaş

Kürt siyasetçi İsa Huso’nun uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirmesi, Van’da DÖKH öncülüğünde yapılan açıklama ile kınandı.
İsa Huso’nun uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirmesini kınamak amacıyla Feqîye Teyran Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan DÖKH aktivisti Leyla Işık, 90’lı yıllarda Türkiye’de Hizbullah ve devletin birlikte yaptığı katliamların bugün Rojava’da el Kaide’ye bağlı dış destekli çeteler tarafından yapıldığını dile getirdi. Huso’ya yapılan saldırının Rojava şahsında Kürt halkına yapıldığına işaret eden Işık, “Bu terörist saldırıyı kınıyor ve lanetliyoruz. Rojava’daki bu saldırıların Fransa, İngiltere, ABD, ve Türkiye olmak üzere egemen güçler tarafından desteklendiği biliniyor. Daha önceki süreçlerde de Kürtlere karşı bu yönlü saldırı politikası izlenmiştir. Zilan, Roboskî ve Fransa’da 3 kadın devrimcinin katledilmesi, bu yapılan katliamların faillerinin yargı önüne çıkarılmaması Kürtlere yapılan bu saldırıların bundan sonrada devam edeceği kuşkusunu taşımaktadır” dedi
Işık, KCK’nin 1 Eylül’e kadar somut adım atılmazsa sürecin tıkanabileceği yönündeki açıklamasını hatırlattı. Işık, “Biz kadınlar olarak hem bu faili meçhullerin aydınlatılmasını hem de AKP Hükümetinin zaman kaybetmeden adım atmasını istiyoruz” diye kaydetti.
Yapılan açıklamanın ardından “Bijî berxadana Rojava” sloganını atan kitle 5 dakikalık oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı. (VAN)

ÖNCEKİ HABER

Soruşturma aç bakalım!

SONRAKİ HABER

Sobadan sızan gazdan zehirlenen 100 yaşındaki kadın ve oğlu öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa