18 Mayıs 2011 10:29

Yunanistan borçlarını ödemek için topraklarını satıyor

EMEKÇİLERİN sorumlu tutulduğu Yunanistan’ın borç tutarı 330 milyar avro. Ülke arazilerinin borç karşılığında satılması planlanıyor. Ülkede arazilerinin satılması konusunda endişelerden öte ucuza satılması yönünde endişeler hakim. Yunan hükümeti ayrıntılı borcun ödenmesi ile ilgili ayrıntılı bir plan sunm

Yunanistan borçlarını ödemek için topraklarını satıyor

Paylaş

EMEKÇİLERİN sorumlu tutulduğu Yunanistan’ın borç tutarı 330 milyar avro. Ülke arazilerinin borç karşılığında satılması planlanıyor. Ülkede arazilerinin satılması konusunda endişelerden öte ucuza satılması yönünde endişeler hakim. Yunan hükümeti ayrıntılı borcun ödenmesi ile ilgili ayrıntılı bir plan sunmayı hedefliyor.

Yunanistan’ın kurtarma paketi kapsamında 12 milyar Avroluk kredi dilimini alabilmesi için önkoşul. Kapitalizmin üst düzey temsilcileri bile bu koşulların çok ağır olduğunu savunuyor. Almanya’nın eski maliye bakanlarından Hans Eichel, “Yunanistan için tasarruf önlemleri çok sert. Şöyle bir düşünürseniz, bir yılda, büyük oranda kamu alanındaki tasarruflarla, borçlar ve bütçe açığı yüzde 5 azaltıldı. Bu Almanya’da yaklaşık 125 milyar Avro ediyor. Ancak şu bilinmeli: Başlangıçta doğal olarak çok sıkı tutulması gereken tasarruf önlemleri çok sert hale gelir ve ülkeye sorunlarını çözmek için yeterince zaman verilmezse, o zaman ekonomi dibe batar ve bütçe açığı da azaltılamaz” dedi. Avrupa Birliği Komisyonu’nun para ve mali işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn ülke içindeki direnişi kırmak için Yunan siyasilere umut niteliğinde çağrılar yaptı ancak bankaların alacaklarından gönüllü olarak vazgeçmeleri beklenmiyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Emekçinin seçimi ne olmalı?

SONRAKİ HABER

Afrin'de bombalı saldırı sonucu 2 kişi öldü, 24 kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa