BDP

BDP'den AKP'ye El-Kaide uyarısı

BDP Genel Merkezi, Rojava'da yaşananlarla ilgili yaptığı açıklamada, El-Kaide'nin yaptığı uygulamaları Kürtlere karşı "topyekün bir katliam girişimi" olarak değerlendirerek, sınırların bahse konu çetelere açık tutulmasının AKP'yi zan altında bıraktığını belirtildi.El-Kaide ve bağlantılı çeteci örg&

BDP Genel Merkezi, Rojava'da yaşananlarla ilgili yaptığı açıklamada, El-Kaide'nin yaptığı uygulamaları Kürtlere karşı "topyekün bir katliam girişimi" olarak değerlendirerek, sınırların bahse konu çetelere açık tutulmasının AKP'yi zan altında bıraktığını belirtildi.

El-Kaide ve bağlantılı çeteci örgütlerin Rojava'da yaptığı uygulamalar ile ilgili olarak BDP Genel Merkezi, yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, "BDP olarak, Suriye Kürdistanı’nda El-Kaide ile bağlantılı çetelerin sivilleri esir alıp kalkan olarak kullanmasını, sivillere ait evlerin bombalanmasını, zaman zaman internet ortamında yayımlanan videolardan anlaşıldığı üzere infazların gerçekleştirilmesini ve siyasi suikastleri, Kürtlere karşı topyekun bir katliam girişimi olarak değerlendiriyoruz" denildi.

'HERKES HASSAS BİR TUTUM İÇİNDE OLMALI'

Açıklamada, olası katliamlar sonrasında açığa çıkabilecek bir kaos ortamından ve Ortadoğu’ya hızla yayılabilecek şiddet sarmalından El-Kaide kadar tüm komşu ülkeler ve batılı devletlerin sorumlu olacağına da vurgu yapıldı. El-Kaide ile bağlantılı çetelerin kullandığı ağır silahların kendilerine nasıl ulaştırıldığı ve bunların kimlerden emir alarak hareket ettiğinin açığa çıkarılmasının muhtemel bir katliamın ve olası bir kör şiddet ortamının önlenmesine imkan tanıyacağının ifade edildiği açıklamada, "Bu konuda tüm siyasi aktörleri Suriye Kürdistanı’ndaki gelişmeler konusunda daha hassas bir tutum içinde olmaya davet ediyoruz" çağrısı yapıldı.

AKP'YE SINIR UYARISI!

Diğer yandan El-Kaide mensuplarından bir kısmının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından oluşması ve sınırların bahse konu çetelere açık tutulmasının, AKP Hükümeti’ni de zan altında bıraktığının açıklamada altı çizildi. Buna dönük olarak ise, "El-Kaide ve uzantıları yerine Kürtlerle daha iyi ilişkiler geliştirmenin bölge halklarının çıkarına olduğunu tekrar hatırlatarak tüm tarafları, Suriye’de yaşayan Kürtlere dönük kuşatmanın kaldırılması için girişimlerin başlatılması" çağrısında bulunuldu.

www.evrensel.net