18 Mayıs 2011 09:04

Eskişehir ‘KCK davası’nda 2 tahliye

Yedisi tutuklu 87 sanığın yargılandığı Eskişehir ‘KCK davası’nda mahkeme 2 kişiyi tahliye etti.Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk duruşması dün akşam saatlerine kadar sürdü. 87 sanıklı davanın ilk duruşmasına 14 aydır mahkemeye çıkarılmayan Tutuklu Sanıklar Şakir Çayın, Nudem Yalçın, R

Eskişehir ‘KCK davası’nda 2 tahliye

Paylaş

Yedisi tutuklu 87 sanığın yargılandığı Eskişehir ‘KCK davası’nda mahkeme 2 kişiyi tahliye etti.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk duruşması dün akşam saatlerine kadar sürdü. 87 sanıklı davanın ilk duruşmasına 14 aydır mahkemeye çıkarılmayan Tutuklu Sanıklar Şakir Çayın, Nudem Yalçın, Rıdvan İpek, Liyadin Pirbudak ve Gökhan Kaplan’ın yanı sıra tutuksuz sanıklar da katıldı.

Duruşmanın öğleden sonra yapılan oturumunda mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların Kürtçe dışında bir dilde savunma yapmayı kabul etmemeleri üzerine avukatlarının savunmalarını aldı. Mahkeme Başkanı Süleyman İnce, Tutuklu Sanıklardan Gökhan Kaplan ve Şakir Çayın’ın serbest bırakılmasına, Rıdvan İpek, Nudem Yalçın,  ve Liyadin Pirbudak’ın tutukluluk hallerinin devamına karar verildiğini açıkladı. Duruşma 20 Temmuza ertelendi.

Duruşmanın ilk oturumunda tutuklu sanıklar Kürtçe savunma yapmak istemiş, Mahkeme Başkanı İnce “Kürtçenin zengin bir dil olduğunu, ama sanıklar Türkçe bildiği için Kürtçe savunmayı kabul etmeyeceğini” belirtmişti. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Adana ve Antalya'dan barış sesi

SONRAKİ HABER

Atatürk Havalimanı'nda şüpheli çantalardan bilgisayar ve tişört çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa