30 Temmuz 2013 13:35

Arınç: Üniter yapıyı koruyacağız

BAŞBAKAN Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, “Üniter yapımızı bozacak hiçbir teşebbüse müsaade etmeyiz” dedi. Arınç, BDP’li vekillerin ve Abdullah Öcalan’ın da dikkatli olmalarını istedi.Arınç, katıldığı TRT Haber'de canlı yayınlanan Neler Oluyor programınd

Arınç: Üniter yapıyı koruyacağız

Paylaş

BAŞBAKAN Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, “Üniter yapımızı bozacak hiçbir teşebbüse müsaade etmeyiz” dedi. Arınç, BDP’li vekillerin ve Abdullah Öcalan’ın da dikkatli olmalarını istedi.

Arınç, katıldığı TRT Haber'de canlı yayınlanan Neler Oluyor programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Abdullah Öcalan’ın açıklamalarına ilişkin Arınç, “terör sinir uçlarımıza dokunmasınlar, çözüm sürecini destekliyorlarsa ne konuşacaklarını bilmeleri lazım” ifadesini kullandı. Arınç devamında şunları söyledi: “Sadece terör elebaşları değil, bazı BDP’li milletvekillerinin de dikkatli olması gerekiyor. Valiye, emniyet görevlilerine, kamu personeline karşı saygılı olunmalı. Yeri geliyor doktor tokatlıyorlar, polis tokatlıyorlar. Partilerin çok dikkatli olmaları, bu çirkinliklere müsaade etmemeleri gerekiyor.”

“Bölgede bir Kürt devleti hayalı var mı?” sorusunun Arınç, şu yanıtı verdi: “4 parçalı Kürdistan hayali olduğu muhakkak. Irak’ta bu yaşandı ve yerel bölge ortaya çıktı. ABD girdi oraya, sonra oradan çekildi. Irak’ta her gün intihar saldırıların da yüzlerce insan ölüyor. Suriye’de de şimdi böyle bir hayal olabilir. Geçici bir yönetim kurarak en azından Suriye’deki boşluk dolana kadar değerlendirmeye çalışanlar olduğunu da gördük. İran buna ne kadar teşnedir bilmiyorum. Yani bu bölgelerde Kürtlerin yoğun oldukları bölgede bir ülke kurma hayalı olabilir. Buna da Kürdistan diyebilir. Kürdistan coğrafi bir bölgenin adı için kullanılıyor. Bundan rahatsız olmakla birlikte bazı bölgelerdeki gelişmelere müdahale edecek konumda değiliz. Ancak kendi içimizdeki sorunlara mücadele edebiliriz. Türkiye’de hiç kimse böyle bir devletin kurulması talebinde değil. En uç noktalardakiler bile bu düşüncelerde değil. Bin yıldır et ile tırnak gibi olmuşuz. Gidecekleri bir yerleri yok. Hiçbir özerklik talebimiz olmadı diyorlar. Üniter yapımızı bozacak hiçbir teşebbüse müsaade etmeyiz.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Enflasyonda hedef yattı

SONRAKİ HABER

Avcılar'daki bir dondurma fabrikasında yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa