29 Temmuz 2013 17:08

Bakan Eker, besicilerden bihaber!

İSTANBUL Milletvekili Levent Tüzel’in, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e besicilerin sorunları, özellikle Kars ve Ardahan bölgesinde yaşanan şap hastalığı sıkıntısıyla ilgili verdiği soru önergesine cevap geldi. Eker’in verdiği cevaplar gelen geçer bilgiler içerirken, ülkedeki besicilerin sorunlarıyla da ne

Bakan Eker, besicilerden bihaber!

Paylaş

İSTANBUL Milletvekili Levent Tüzel’in, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e besicilerin sorunları, özellikle Kars ve Ardahan bölgesinde yaşanan şap hastalığı sıkıntısıyla ilgili verdiği soru önergesine cevap geldi. Eker’in verdiği cevaplar gelen geçer bilgiler içerirken, ülkedeki besicilerin sorunlarıyla da ne kadar ilgilendiğini ortaya koydu.

ET İTHALATI YASAKLANACAK MI?

Geçtiğimiz yıllarda hükümetin yeni rant alanı yaratma adına uyguladığı yanlış politikalar nedeniyle ülkede yaşanan et krizinin ardından yapılan canlı hayvan ve et ithalatı hâlâ sürüyor. Tüzel önergesinde, hükümetin bu uygulamanın ardından canlı hayvan ve et ithalatını azaltmak için gümrük vergilerini yükseltmesinin bir çare olmadığını belirtirken, Bakan Eker’e canlı hayvan ve et ithalatının yasaklanmasının söz konusu olup olmadığını sordu.
Bakan Eker ise, gümrük vergisinin karkas ette yüzde 100, kasaplık canlı hayvanda yüzde 40 ve besilik sığırda yüzde 15 artırıldığını belirtti. İthalatı alt seviyelere indirdiklerini iddia eden Bakan Eker, Tüzel’in canlı hayvan ve et ithalatının yasaklanması sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

SORULAR HAVADA KALDI

Bakan Eker’in önergeye cevabında, Kars ve Ardahan bölgesinde öldürücü olarak görülen şap hastalığına karşı ilkbahar ve sonbaharda gerekli çalışmaları yürüttüklerini, çalışmaların da stratejiler çerçevesinde yapıldığını öne sürdü.
Bakan Eker, Tüzel’in şu sorularını ise yanıtsız bıraktı: “Asya 1 tipi şap hastalığının aşısının ithali yasak mıdır? Şap hastalığına yakalanan sigortasız hayvanların ilaç masrafları, gebe hayvanlarda düşük yapma gibi durumlarda Bakanlık zarar tespiti yapıp tazmin sağlamayı düşünüyor mu? Bakanlığınızca hayvancılığa destek anlamında verilen destek ödemelerinden, Damızlık Sığır ve Hayvan Yetiştiriciler Birlikleri tarafından, üyelik ücreti, dosya masrafı vb. adlar altında kesilen paralar üreticilerce yüksek bulunmakta. Bu konuda önlem almayı düşünüyor musunuz? (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Mazlum Akay vurulduğu yerde anıldı

SONRAKİ HABER

TİGEM'de çalışan taşeron güvenlik işçilerinin maaşları kesiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa