Aydoğan: AKP çözüme ayak diriyor

Aydoğan: AKP çözüme ayak diriyor

Diyarbakır’ın Kulp ilçesi kırsalında 1994 yılında çıkan bir çatışmada yaşamını yitiren PKK’li Gülnur Akgül anısına, memleketi Konya’da mevlüt verildi. Mevlüte BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Sosyolog-Yazar İsmail Beşikçi, BDP PM Üyeleri Hüseyin Gever, Mehmet Doymaz, BDP Anakara ve Konya il

Haci Güneş

‘TEK İSTEĞİMİZ KEMİKLERİNİ BULMAKTI’

Kulp’a bağlı Geliyê Godernê kırsalında çıkan çatışmada 14 arkadaşıyla birlikte yaşamını yitiren Akgül ve arkadaşlarının cenazeleri tam 19 yıl sonra, Lice’ye bağlı Sise köyünde yapılan ve 14 Temmuz 2013 tarihinde  binlerce kişinin katılımıyla açılan ‘Şehit Amed Şehitlik Mezarlığı’na’ getirilmişti. Akgül için ailesi tarafından verilen ve Kürtçe okunan mevlütten sonra evin bahçesinde kurulan sofrada yemekler yendi. Yemeğin ardından konuşan Akgül’ün babası Ali Akgül, Gülnur’un, Kürt halkının hakları ve özgürlük mücadelesi uğruna yaşamını yitirdiğini söyledi. Kızının 20 yıl önce yaşamını yitirdiğini duyduklarını ama nerede, nasıl öldüğünü ancak bu yıl öğrenebildiklerini belirten Akgül, “Tek isteğimiz onun kemiklerini bulmak ve ona ait bir mezarının olmasıydı. O da bu sene gerçekleşti ve mevlütü de 20 yıl sonra verebildik” dedi.

‘AKP SORUNU ZAMANA YAYMAK İSTİYOR’

Akgül’ün ardından söz alan BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Kürt halkının 40 yıldır verdiği bedeller sayesinde bugünlere gelebildiğini belirterek, “Kürt halkı bazı kazanımlar elde etmişse ve bugünlere gelinmişse bu şehitlerimizin kahramanlıkları sayesinde olmuştur. Onların mücadelesi olmasaydı bugünleri yaşayamazdık” dedi. Müzakere sürecine de değinen Aydoğan, Kürt sorunun çözümünde önemli bir aşamaya gelindiğini belirterek, üç aşamada oluşan çözüm ve müzakere sürecinin birinci aşamasının tamamlandığını vurguladı. Aydoğan, AKP Hükümeti ayak direyerek, süreci zamana yaymak, hatta seçim sonrasına atmak gibi planlar yaptığını söyledi. “Üç aşamalı çözüm ve müzakere sürecinin birinci aşaması tamamlanmıştır. 1 Haziran’dan itibaren sürecin 2. Aşamasına geçilmesi gerekiyordu. Ama AKP sorunu zamana yapmak istiyor. Kürt sorunu zamana yayılacak bir sorun değildir” diyen Aydoğan, “Sayın Abdullah Öcalan ile yapılan son görüşmede, AKP Hükümeti’nin adım atması konusunda Öcalan’ın uyarıları olmuştu. Öcalan, Eylül ayına kadar 2. aşamanın sonlandırılması ve normalleşme dediğimiz 3. aşamaya geçilmesi gerektiğini belirtiyor” dedi.

‘SEÇİME KADAR ADIM ATILMALI’

İlk baharda yapılacak yerel seçimlere kadar 3. aşamanın sonuna gelinmesi gerektiğini belirten Aydoğan, “Seçimlere kadar; Kürt sorunun çözümü konusunda ciddi adımlar atılmalı. Kürtlerin Anayasal hakları tanınmalı. Tüm cezaevlerindeki siyasi tutsaklar serbest bırakılmalı. Gerillanın siyasi mücadeleye katılması ve Öcalan’ın özgürleşmesi konusunda adımlar atılmalı. Bu adımların tümü seçimlere kadar atılması gerekiyor”

‘TOP AKP HÜKÜMETİNDE’

Müzakere sürecinin yürütülmesinde, Kürt halkı ve PKK açısında hiç bir sorunun olmadığını ifade eden Aydoğan, “Kürt hareketi, barış için atılması gereken tüm adımları samimiyetle atıyor. Bundan sonra top AKP’dedir. Sürecin kesintiye uğraması durumunda herşeyden hükümet sorumludur. Adım atılmasa ve sonrasında oluşacak tüm olumsuzluklardan AKP sorumludur” dedi.    

‘KÜRT HALKI BARIŞA DA DİRENİŞE DE HAZIR’

Aydoğan, Öcalan’ın son görüşme notlarındaki AKP’ye yönelik uyarıları da hatırlatarak, “Süreç başarısızlığa uğrarsa Türkiye’de yeni bir halk savaşı başlar. Bu da, 100 binlerce insanın ölümüne sebep olur. Kürt halkı bir daha asla bu acıları yaşamak istemiyor. Kürt hareketi, sürecin kesintiye uğramaması için elinden geleni yapıyor. Kürt halkı barışa da, direnişe de hazırdır” şeklinde konuştu. (Konya/EVRENSEL)

www.evrensel.net