28 Temmuz 2013 20:40

89’da kazandık, bugün de kazanırız…

İSDEMİR’de 89 grevine katılan ve bugün de grevde olan İsmet adlı işçi, o gün ücret skalasının çok düşük olduğunu ve işçilerin kayıplarını telafi için greve çıktıklarını söyledi. İsmet, sosyal hakları olmadığını ve grevle birlikte birçok hak elde ettiklerini belirtti. İstasyondan anıta kadar i

89’da kazandık, bugün de kazanırız…

Paylaş
Halil İmrek

89 grevinde fabrikanın içine girdiklerini, tuvaletleri kullandıklarını, elektriğin kesilmediğini söyleyen işçi “Fabrikadan ciddi baskı görmedik. Halkın greve sahip çıkması çok iyiydi. Sayımız çoktu 12 bin işçi greve çıktık. Bugün işçi bırakmadılar. Baskı var, iş korkusu var. Ama her şeye rağmen işçi birleşirse kararlılığı devam ederse her zaman kazanır” dedi.

89 grevinden sonra işçilerin ikramiye, kömür yardımı, fabrikanın karından prim ve yüzde 300-400 oranında zam aldığını hatırlatan İsmet, bugün de kayıpları olduğunu ve iş güvencesi bulunmadığını bugün de kazanmaktan başka çareleri olmadığını söylüyor.

DARBENİN ELİNDEN ALDIĞINI İŞÇİ GREVLE ALDI

İSDEMİR’de 137 gün süren ‘89 grevinde fabrikada elektrik mühendisi olarak çalışan Mevlüt Bulgur, o dönemi şöyle anlatıyor. “Ücretler çok düşüktü. 12 Eylül darbesinden sonra hiç artış olmadı. Asgari ücret dahi işçilerin aldığı maaştan fazlaydı.  İşçiler sürekli mesaiye kalıyordu fazla para eline geçsin diye ortalama ücretleri 100 bin liraydı. Greve böyle koşullarda gidildi.”
Bulgur, sendikanın işçilerle birlikte davrandığını ve bütünleştiğini söyledi. Metal iş kolunda değişik sendikaların Çelik-İş ile birleştiğini ve karma bir yönetimin olduğunu söyleyen Bulgur, “İşçinin talebi açıktı, şartları düzeltmek istiyordu. Darbenin kendisinden aldıklarını geri istiyordu ve sendika da  önüne düşünce önemli bir grev yaşandı ve işçiler kazandı” dedi. O dönem greve esnafın, İskenderun halkının önemli destek sunduğuna dikkat çeken Bulgur, işçiyle halkın birleştiğini söyledi.

İŞÇİLER ARABA ALDILAR

Bulgur 137 gün süren grevin ardından işçilerin toplu para aldığını ve o gün birçok işçinin araba sahibi olduğunu söyledi. Bulgur, o koşullarda araba bulmak ve krediyle almanın mümkün olmadığını anlatarak “İşçiler toplu para alınca gidip sıfır arabalar aldılar” dedi

BİRLİK OLDUK VE KAZANDIK

İSDEMİR ‘89 grevinde bulunan emekli işçi Yusuf Gülşen, 70-80 yılları arasında İSDEMİR’e küçük Almanya dendiğini ama 80 darbesi ile işçinin perişan olduğunu söyledi. Farklı düşüncelere sahip olan işçilerin grevde birleştiğini anlatan Gülşen, sendikayla işçilerin kenetlendiğini vurguluyor.

89 grevinin en önemli yanının işçilerin birlik olması olduğunu hatırlatan Gülşen, “İşçiler parçalı olursa patron kolay yutar. Birleşen işçi yenilmez biz bunu 137 gün direnerek gösterdik. İşin özü birleşmek, inanmak ve kararlı olmaktır. 89’da biz bunu yaptık, yasalara bakmadık. O dönem sendikalar bu yasalarla grev yapılmaz diyordu ama bizim sendikamız işçilerle birlikte her şeyi göze aldı ve sonunda kazandık” dedi. (İskenderun/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Başkalarına çare olan kendisine zehir oldu

SONRAKİ HABER

'Feray Şahin’i katleden polis başka cinayetler de işleyebilir'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa