Ceylanpınar’da korku hakim

Ceylanpınar’da korku hakim

El Nusra ile PYD arasında Serêkaniye’de 16 Temmuz’da başlayan şiddetli çatışmalar devam ediyor. Önceki gece yaşanan çatışmada Urfa’nın Ceylanpınar ilçesine yine havan topu düştü. Ölen ya da yaralanan kimsenin olmadığı olayda gazetecilerin kaldığı öğretmenevinin de dış kapısı isabet aldı.Çat

Cumhur Daş

Çatışmaların yeniden başlamasıyla 3 kişinin hayatını kaybettiği Ceylanpınar’da halk ise tedirgin. Her an bir kurşunun veya top mermisinin hedefi olmaktan korkan vatandaşlar evlerinden pek dışarı çıkamıyorlar. Özellikle sınıra yakın mahallelerde adres sormak için bile birini bulmak çok zor. Ceylanpınar Çarşısı da tarihinin en sakin dönemini yaşıyor. Akşam saatlerinde yoğunlaşan çatışmalar şehri adeta hayalet kente dönüştürüyor. Çatışmalardan kaynaklı yüzlerce ailenin daha güvenli buldukları çevre il ve ilçelere geçici süreliğine göç ettiği belirtiliyor. AKP hükümetinin Suriye politikasının bugünkü tabloda etkili olduğunu belirten Ceylanpınarlılar korku içinde yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyor.

Sınırın öte yakasından gelen havan topu ve kurşunla hayatını kaybedenlerin aileleri de bir an önce huzur ortamının sağlanmasını istiyor. Havan topunun sınıra 500 metre uzaklıktaki tarlasına düşmesi sonucu hayatını kaybeden Şükrü Kahraman’ın tarlasının yanında bulunan evine taziye ziyaretleri devam ediyor. Ancak taziye ziyaretleri bile korkuyla gerçekleştiriliyor. Şükrü Kahraman’ın amcası İsmail Kahraman, “Misafirlerimiz burada tedirgin oluyor. Kısa sürede kalkmak itiyorlar. Haklılar. Biz de korkuyoruz” dedi. Morallerinin çok bozuk olduğunu belirten Kahraman, “Kapı sesinden korkar olduk. Ne zaman bir şey olacak stresi içindeyiz. Huzur istiyoruz” dedi. Hükümetin çeteci grupları desteklediğini ifade eden Kahraman, “Bu politika Suriye’yi karıştırdı. Çeteler buradan gelip geçiyor. Bu politikaya son verilsin. İnsanlarımız ölmesin” dedi.

Murat Dağlı isimli genç önceki gece birçok merminin Ceylanpınar’a düştüğünü belirterek, “Ama basında burada bir şey yokmuş gibi davranılıyor. Burayı görmüyorlar” dedi. Geleceğe dair kaygılı olduklarını ifade eden Dağlı, “Buraya çevre illerden polis takviyesi geldi. Ancak buradaki halkı korumuyorlar. Burada halkın yaptığı eylemlere müdahale ediyorlar. Bu yaşananlar AKP’nin yanlış politikalarının sonucudur. Devlet memurları tayin alıp buradan uzaklaşmak istiyor. Ancak buradaki halk ne yapacak” şeklinde konuştu.

“Vurulanların hesabını kim soracak” diyen Terzi Hasan Karakaş da, AKP”yi eleştirerek, hükümetin Suriye’nin iç işlerine karışmaması gerektiğini söyledi. Savaş mağdurları olduklarını belirten Mehmet Ali Kaya, “İnsanlar bu duruma isyan etti. AKP önünde yapılan eyleme polis gaz sıktı. Devlet bu halkın acısını anlamıyor. Kurşun bizi de bulabilir. Burada herkes korku içinde bekliyor. Göç edebilenler başka yerlere gidiyor” dedi. (Ceylanpınar/EVRENSEL)

www.evrensel.net