KESK: Hükümet kan üzerinden oy almak istiyor

KESK: Hükümet kan üzerinden oy almak istiyor

KESK Genel Sekreteri Kasım Birtek, AKP’nin Kürt sorununda bir kez daha “topyekün savaş” konseptine başvurduğunu belirtti. Artan gerilimin kaygıları arttırdığını ifade eden Birtek, “AKP’nin girdiği yol çıkmazdır, tehlikelidir. Ya AKP bu tehlikeli gidişattan vazgeçecek ya da emekçiler, direnenler ve toplumsal muhalefet g&

Seçimler yaklaşırken bölgede hız verilen operasyonlara KESK’ten tepki geldi. Yazılı bir açıklama yapan KESK Genel Sekreteri Birtek, hükümetin ‘90’lı yıllarda uygulanan ve binlerce kişinin ölümüne, onlarca köyün boşaltılmasına yol açan “topyekün savaş konsepti”ni bir kez daha hayata geçirdiğini belirtti.  Birtek, “Bu politikanın ülkeyi uçurumun kenarına getirdiği anlaşılmasına rağmen aynı politikalarda ısrar edilmesi ateşle oynamaktan başka anlam taşımamaktadır. Tek parti ve tek lider hevesindeki AKP ve Recep Tayyip Erdoğan’ın asıl çılgın projesi uygulanan bu savaş konseptidir” dedi.

Herkesin beklentisinin Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollarla çözülmesi olduğunu, ancak bölgede oy kaybedeceğini anlayan AKP’nin “İnsan kanı üzerinden” oyunu artırmayı hedeflediğini kaydeden Birtek, şunları ifade etti: “Bu ülkede kimse kör, kimse sağır, kimse aymaz değil! Barıştan ve savaştan yana olanlar netleşmiştir. Çatışmasızlık ortamından yararlanan ve devletin tüm kurumlarında kadrolaşan AKP, şimdi bu kadroları da harekete geçirip yeniden çatışma ortamı yaratarak milliyetçilik ve şovenizm rüzgarını arkasına almak istemektedir. Ancak bu rüzgar AKP gemisini de devirecektir.”  Operasyon ve tukuklamalarla seçmenin iradesine ipotek konulmak istendiğini belirten Birtek, “Artan gerilim kaygımızı arttırmaktadır. AKP’nin girdiği yol çıkmazdır, tehlikelidir. Ya AKP bu tehlikeli gidişattan vazgeçecek ya da emekçiler, direnenler ve toplumsal muhalefet güçleri onu durduracaktır” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net