25 Temmuz 2013 17:42

Laboratuvarlar zorla Gölbaşı’na taşınacak

GAZİ Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri laboratuvarlarındaki milyarlık malzemeler, sabah saatlerinde Rektörlük görevlileri tarafından çimento kamyonlarıyla Gölbaşı’na taşınmak istendi. Deney Hayvanları Araştırma Merkezi Müdürü ve Biyokimya Profesörü Nurten Türközkan ise, Rektöre laboratu

Laboratuvarlar zorla Gölbaşı’na taşınacak

Paylaş

GAZİ Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri laboratuvarlarındaki milyarlık malzemeler, sabah saatlerinde Rektörlük görevlileri tarafından çimento kamyonlarıyla Gölbaşı’na taşınmak istendi. Deney Hayvanları Araştırma Merkezi Müdürü ve Biyokimya Profesörü Nurten Türközkan ise, Rektöre laboratuvarların taşınmaması yönünde uyarıda bulunduğu için görevinden alındı. Laboratuvarların Gölbaşı’ndaki merkeze taşınmasını engellemeye çalışan laboratuvarların asistanları, hekimler ve sağlık örgütü temsilcileri ise hukuk dışı olduğu için bu uygulamaya tepki gösterdi.

GAZİ DE GEZİ GİBİ OLACAK

Laboratuvarların Gölbaşı’na taşınma kararına tepki gösteren TTB, Ankara Tabip Odası (ATO) yönetici ve üyeleri ile, laboratuvarın asistanları ve öğretim üyeleri, Gazi Tıp Fakültesi Dekanlığı önünde Rektörü protesto etti. Burada konuşan ATO Genel Başkanı Özden Şener, “Türkiye Gezi’yi yok etmenize izin vermedi, biz de Gazi’yi yok etmenize izin vermeyeceğiz. Burada da bilimin çınarları yıkılmak isteniyor. Rektör derhal kendini yasal sınırlara çekmeli, etik değerleri hatırlamalıdır” dedi. TTB Genel Sekreteri Bayazıt İlhan ise, “Böyle bir üniversite idaresi olamaz. Rektör atandığı günden bu yana keyfi uygulamalar yapıyor” dedi. Farmakoloji Bölümünden Yardımcı Doç. Dr. Ergin Dileköz de gazetemize yaptığı açıklamada,  laboratuvarlardaki malzemelerin trilyonluk değerde ve kendi üzerine zimmetli olduğunu belirterek ‘Bu uygulamaya izin vermem’ dedi.
Laboratuvarların taşınmasına karşı olduğu için işine son verilen Prof. Nurten Türközkan, “Devlet büyük zarara uğrayacak ve burada süren bilimsel çalışmalara ne olacak?” diye sordu. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

SGK suça teşvik ediyor

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa