22 Temmuz 2013 20:04

İş cinayeti sorusuna cevap vermediler

İstanbul Milletvekili Levent Tüzel’in Muğla/Milas Güllük beldesinde bulunan özel su arıtma tesisinde, metan gazı zehirlenmesi sonucu ölen 7 işçiyle ilgili soru önergesi Cemil Çiçek tarafından işleme konulmadan geri iade edildi. Daha önce de Levent Tüzel’in gezi direnişiyle ilgili üç soru önergesi a

İş cinayeti sorusuna cevap vermediler

Paylaş

Tüzel’in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in cevaplandırması istemiyle verdiği soru önergesinde ölen işçilerden birinin henüz bir hafta önce işe başladığı hatırlatılarak, “Tesiste, alarm cihazının bulunmaması, işçilere gaz maskesi dahi verilmemesi, işçi sağlığı ve iş güvenliğinin ihmal edildiğinin çok açık göstergesidir. Arıtma tesisinin Makina Mühendisleri Odasının sakıncalı raporuna rağmen faaliyetini sürdürdüğü ortaya çıkmıştır” demişti.

‘İÇ TÜZÜĞE UYMUYOR’

Levent Tüzel’in soru önergesini geri gönderen Meclis Başkanı Cemil Çiçek soru önergesini iade etme nedenini şöyle açıkladı. “Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 96’ncı maddesine göre soru; kısa, gerekçesiz ve kişisel görüş ileri sürülmeksizin; kişilik ve özel yaşama ilişkin konuları içermeyen bir önerge ile açık ve belli konular hakkında bilgi istemekten ibarettir. İlgi önergenizde yer alan (6) numaralı sorunun ikinci sorusu, İçtüzük hükümlerinde belirtilen nitelikleri taşımadığından önergeniz işleme konulamamış ve ekte iade edilmiştir. Söz konusu soru çıkarıldığı veya İçtüzük hükümlerine uygun olarak yeniden düzenlendiği takdirde önergeniz işleme konulabilecektir”
Tüzel, soru önergesinde Bakana yönelttiği soruda “Tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğunun bir yıl ötelenmesi, Bakanlığınızın görevlerini ihmal değil midir? İşverenlerin yanında iş cinayetlerine seyirci kalmanın vebalini ödeyebilecek misiniz?” demişti. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Hatay'da 3 çocuk serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

Arap Birliği Sekreteri: Suriye'nin üyeliği ülkelerin onayına bağlı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa