23 Temmuz 2013 10:18

Bu kaçıncı liman, bu kaçıncı tahrip?

Kocaeli sahilinde toplam 34 adet liman işletmeciliği bulunuyor. Bunlar yetmezmiş gibi bir de ek olarak 17 tane yeni liman başvurusu mevcut. Türkiye’de limanlardaki yükün yüzde 15-16’sını karşılayan Kocaeli’nin Körfez İlçesi Yarımca yerleşkesine yapımı planlanan ‘Yarımca Konteyner Terminali Projesi’ dünyanın en b&u

Bu kaçıncı liman, bu kaçıncı tahrip?

Paylaş
Dilara Çoban / Adem Korkmaz / Hasret Gültekin Kozan

LİMAN İNŞAATI HÂLÂ SÜRÜYOR!

Bu karara rağmen Dubai-Port işletmesinin çalışmalara devam etmesini Yarımca yerleşkesinde yaşayan insanlara sorduk. Vatandaşların kimisi 5 yılı aşkın bir süredir süren bu davalardan ve Yarımca’ya yapılacak olan Dubai-Port limanından haberdar bile değil. Kimileri ise ne pahasına olursa olsun liman yapımına karşı çıkıyor. Proje hakkında bilgisi olduğunu ve liman yapımını doğru bulmadığını söyleyen Mehmet Şerif, projenin Yarımca’yı bitireceğini vurguluyor. İnsanların yaşam alanına yakın olduğu için iyi olmayacağını, sesin, tozun, dumanın artacağını belirtiyor.

‘BÖYLE ŞEYLERE ALIŞIĞIZ’

Projenin, Yarımca’nın huzurunu kaçıracağı için gerçekleşmesini istemediğini dile getiren İsmail Kocabey ise Danıştay kararının uygulanmamasını klasik bir tepkiyle karşılıyor: “Burası Türkiye, böyle şeylere alışığız. Çıkarlarına ters düşen hangi kararlara uymuşlar ki bu karara da uysunlar”

MEMLEKETTE SATILMADIK BİR YER KALMADI

Hediye Fidan ise ülkedeki her yerin satılmasından şikayet ediyor. Limanın yapımından da Yarımca’da yaşayan birçok kişinin haberi olmadığını söyleyen Fidan, “Buraya bir liman daha yapıldıktan sonra gemilerin verdiği zararlar artacak. İnsanların hali ne olacak? Danıştay kararının uygulanmaması adaletin olmadığının göstergesidir” diyor.


MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Kocaeli temsilcisi Numan Gülşah, Savcılığın yürütmeyle alakalı inceleme kararı aldığını belirtti. Gülşah, “Beş yıldır Dubai-Port projesi ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Yargı kararlarının uygulanmamasına tepkiliyiz. Bu nedenle olayın peşini bırakmayıp sonuna kadar mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.


HAYDAR AKAR’DAN SORU ÖNERGESİ

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar geçen yıl meclis gündemine getirdiği Yarımca Konteyner Terminali Projesini bu defa Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a sordu. Akar, önceki soru önergesinin cevabında mahkeme kararına uyulacağını ve gerekli tedbirlerin alınacağının belirtilmesine rağmen Danıştay 14. İdare Mahkemesinin kararına karşılık çalışmaların tekrar yürütüldüğünü belirtti.


DUBAİ-PORT PROJESİ YASALARA AYKIRI

Kocaeli Baro Başkanı Tamer Solakoğlu ise planlama yapılmadan Kocaeli körfezine yapılmak istenen limanlara karşı olduklarını belirtti. Dubai-Port Liman projesinin yasalara aykırı olduğunu ifade eden Solakoğlu, “Limanın yapımına izin verilmesi doğru değildir. Kentsel gelişime, körfezin fiziksel düzenlemeye ilişkin plan olmadığından imar şehircilik ilkelerine aykırı olmasından dolayı İzmit körfezine liman yapılamaz ve bu gerekçeler ile Dubai Port limanı iptal olmuştu. Kocaeli barosu olarak avukatlık kanunun bize verdiği görev ve yetkiye dayanarak yasalara ve mahkeme kararlarına aykırı, hukuk dışı uygulamalara karşı çıkacağımızı ve ilgililer hakkında yasal yollara başvuracağımızı da belirtiyoruz” diye konuştu. (Kocaeli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Sorunu çözmek sizin göreviniz

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa