21 Temmuz 2013 17:36

Kentten ‘Milyonluk’ manzaralar

İstanbul Küçükçekmece’de küçük bir gecekondu mahallesiydi Ayazma. Mahallenin etrafını sanayi siteleri sarıyordu. Keresteciler sitesi, Ayakkabıcılar sitesi, Mobilyacılar sitesi bu mahallede yaşayan işçilerle dolup taşıyordu gece gündüz. 90larda köy yakıp boşaltma politikasıyla sürülen insanlardı. Bilmed

Kentten ‘Milyonluk’ manzaralar

Paylaş
Sevda Aydın

Ev sahiplerine yok pahasına satın aldıkları evler karşılığında ömürleri boyunca ödeyecekleri taksitlerle ev verdiler. Üstelik kendi istedikleri yerde, kendi belirledikleri metre kare hesabıyla. 2005 yılında Bezirgânbahçe’deki TOKİ konutlarına taşındılar. Yeni bir TOKİ alanıydı burası. Pek çok dairenin elektrik, su gibi işleri bile bitmişti daha. Binaların asansör, ferforje gibi işler de devam ediyordu. Buradaki konutlara asansör yapımı için giden bir usta şunu anlatmıştı. ‘Ben şimdiye kadar böyle bir apartman görmedim. Merdiven boşlukları kiler gibi kullanıyorlar, üst kattaki dairenin asansörü çağırması, alt kattaki daireyi rahatsız ediyor’ insanların zorla yerlerinden edilerek konuldukları yaşam müthiş bir toplumsal izalosyon sürecini de beraberinde getirmişti.

Ağaoğlu yeni reklam filminde ’24 ay önce bana inanmamıştın. Yaptım oldu’ demişti Sinan Çetin’e kısa bir süre önce reklam filminde. İşte bu filmin kamera arkasında bu hikaye vardı. Ayazma gibi kentin pek çok yerinde benzer fotoğraflar vardı. Gezi direnişine destek vermek isteyen Sinan Çetin’e halkın ‘Ağaoğluna git’ diyerek tepki göstermesi bu hikayenin gerçekliğindendi.

MANZARADA TEKİNSİZ BİR ŞEHİR VAR

Bugün bu ‘Milyonluk manzaraları’ okumak, görmek kuşkusuz çok önemli. Gezi direnişinin üç beş ağaçla başlamasına dinamik olan hikayelerden biriydi çünkü bunlar. Nar Photos’u kuran fotoğrafçılar o günlerden günümüze kentin dönüşümüne çevirdiler objektiflerini. ‘Milyonluk manzaralar’ adlı kitapla da yayınlamışlardı. Kitap olarak yayınlanan fotoğraflar bugünlerde sergileniyor. Gazeteci, mimar ve edebiyatçı 15 isim Nar Photos’un Altı fotoğrafçısının fotoğraflarına yazılarıyla destek olmuşlar. Kentsel dönüşümün izlerini süren ‘Milyonluk Manzara’da Hakan Bıçakcı, İhsan Bilgin, Tanıl Bora, Haydar Ergülen, Alev Erkilet, Özgür Sevgi Göral , Pınar Öğünç, Jean-François Pérouse, Mine Söğüt, Özcan Yurdalan ve Turgut Yüksel yer alıyor. Sergi 31 Temmuz’a kadar Tütün Deposu’nda ziyaret edilebilir. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Temizlenmeyen dere hastalık saçıyor!

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa