16 Mayıs 2011 11:03

Mahkemenin tarafsızlığına gölge düştü!

Yükseköğretime Giriş Sınavı’ndaki (YGS) şifre iddiaları üzerine açılan davada Avukat Gürol Şağban “reddi hakim” talebinde bulundu. Ankara 7’nci İdare Mahkemesi, öncelikli olarak avukatın “reddi hakim” talebini karara bağlayacak ardından YGS’nin iptaline ilişkin hükmünü açıklayacak.

Mahkemenin tarafsızlığına gölge düştü!

Paylaş

Yükseköğretime Giriş Sınavı’ndaki (YGS) şifre iddiaları üzerine açılan davada Avukat Gürol Şağban “reddi hakim” talebinde bulundu. Ankara 7’nci İdare Mahkemesi, öncelikli olarak avukatın “reddi hakim” talebini karara bağlayacak ardından YGS’nin iptaline ilişkin hükmünü açıklayacak.

TARAFSIZLIKLARINI YİTİRDİLER

YGS’deki şifre iddiaları üzerine sınavın iptali istemiyle Konyalı lise öğrencisi adına Ankara 7’nci İdare Mahkemesinde dava açan avukat Ahmet Gürol Şağban, sınavın iptali ve yürütmesinin durdurulmasını istedi. Ankara 7’nci İdare Mahkemesi, yürütmenin durdurulması istemini reddetti. Avukat Ahmet Gürol Şağban, dün reddi hakim talebinde bulunarak, “Ankara 7’nci İdare Mahkemesi Başkanı Hakim Ertan Demirci, üye hakimler Muhittin Karataş ve Hasan Nafi Kocabeyoğlu’nun davada tarafsızlıklarını yitirdikleri gerekçesiyle, çekilmeleri yönünde reddi hakim talebinde bulundum” dedi.

YGS’de Anayasa’nın eşitlik ilkesi ile sınavların güvenirlilik ilkesinin çiğnendiğini söyleyen Şağban, reddi hakim talebini içeren dilekçede, davadaki gelinen tüm süreci ayrıntılarıyla mahkeme heyetine anlattı. Şağban, mahkemenin, toplanmasını ve incelenmesini istedikleri hiçbir hususu incelemeden yürütmeyi durdurma talebini salt Savcılık soruşturması neticesine göre reddettiğini söyledi. Bunun heyetin objektif ve tarafsızlığına gölge düşürdüğü belirten Şağban, savcılığın tamamladığı soruşturmada da çelişkiler olduğunu kaydetti.

RAKAMLAR BİRBİRİYLE UYUŞMUYOR

Dilekçede şu değerlendirmeler yer aldı: “Savcılık şifre ile çok daha fazla soruların cevaplarına ulaşılabileceği gerçeğini görmemiştir. Mahkeme de sadece bu soruşturmayı esas alarak hüküm kurduğundan hükmün gerçeğe aykırı bir durum üzerine kurulduğu açıktır. Savcılığın, takipsizlik kararına koyduğu bir takım istatistiksel tablolar ile ÖSYM’nin deklare ettiği istatistiksel tablolar ve rakamlar birbiriyle uyuşmamaktadır. Buna göre bu durum, Sayın Mahkeme hükmüne dayanak yapılan, Sayın Savcılık soruşturmasının titiz ve ciddi bir şekilde yürütülmediğini ortaya koymaktadır.”

YALAN BEYAN

ÖSYM’nin savunmasında ‘şifreleme yok’ diyerek mahkemeye yalan beyanda bulunduğunu, heyetinde bu durum karşısında suç duyurusunda bulunmayarak tarafsızlığına gölge düşürdüğünü kaydeden Şağban, dilekçesinde ayrıca “Yargılama devam ederken başta Sayın Cumhurbaşkanımızın, ardından Milli Eğitim Bakanının, sonrasında Başbakan yardımcısı ile birçok iktidar partisine mensup siyasinin tatmin oldum açıklamaları yargılamayı etkilemeye matuf olmuştur. Yine gizli olan bir soruşturma devam ederken, önce davalı idarenin, ardından Sayın Başbakanın kimden ve nasıl aldığı meçhul olan bir bilgi ile ‘şifre var ama kopya yok’ açıklaması da zihinlerde soru işaretleri doğurmuştur” değerlendirmesinde bulundu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Antep’te emek ve özgürlük şöleni

SONRAKİ HABER

YSK, sandık kurullarının görev ve yetkilerinde değişikliğe gitti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa