Mısır’ın İsrail çizgisi devam ediyor

Mısır’ın İsrail çizgisi devam ediyor

Mısır’da polis ve asker, Filistin yanlısı göstericilere ateş açtı. Mısırlıların ve Mısır’a göç eden on binlerce Filistinlinin ortaklaşa düzenlediği gösteriler dün sabah saatlerinden başlayarak bu sabaha kadar sürdü. İsrail ile Mısır arasında yapılan ve Filistin aleyhine olan anlaşmaların iptal edilmesi taleplerin

LANET GÜNÜ “NAKBA”

Dün gece Kahire meydanında gösteri düzenleyen,. Refah sınır kapısının açılması ve Gazze üzerindeki ambargonun kaldırılması amacıyla yürüyüşe geçen kalabalığa polis gaz bombalarıyla saldırdı. Polis ve asker saldırısı sonrası 120 kişi yaralandı Nakba’nın 63. yıldönümünde bir araya gelen ve üçüncü intifada olarak adlandırılan yürüyüşler İsrail’in Filistin toprakları üzerinde uyguladığı baskıcı politikaları reddediyor. İsrail’in kuruluşunu ilan ettiği 1948 yılını lanetleyen kalabalığın üzerine plastik mermilerle ateş açılması sonrası bir çok kişi yaralandı. Gösteriyi izleyen İtalyan muhabirlerin belirttiğine göre 3 kişi açılan ateşle öldürüldü. Gösteriye katılan Atef Yehya başından, Ali Khalaf ise karnından vuruldu. El Cezire’nin Kahire muhabiri Rawya Rageh güvenlik güçleri ve askerlerin kendilerini durdurduğunu, üzerlerini aradıklarını, kameralarına saldırıp zorla el koymaya çalıştığını belirtti. Askerlerin ellerindeki notları, video kayıtlarını ve bilgisayarlarını aldığını belirtti. Saldırılar akşam saat 11 sıralarında başladı. Asker ve polis saldırısı gece saat 4 sıralarına kadar sürdü.

‘FİLİSTİN’E DÖNECEĞİZ’

Mısır’ın Başkenti Kahire’de bu olaylar yaşanırken İsrail ordusu da Lübnan ve Suriye sınırlarında halka ateş açtı. 12 kişinin hayatını kaybettiği saldırılarda onlarca kişi de yaralandı.

Binlerce Filistinli, 1948’de İsrail devletinin ilan edilişinin yıldönümünü her yıl “Nakba”, yani felaket günü olarak biliniyor. Yüz binlerce Filistinli, İsrail devletinin kurulması sırasında yaşadıkları yerleri terk etmeye zorlanarak mülteci durumuna düşürüldü. ‘’Filistin’e döneceğiz’’ sloganları ile İsrail’e yürüyen kalabalıklar ateşe taşlarla karşılık verdi. Lübnan, Suriye ve Ürdün’de düzenlenen gösterilere on binlerce Filistinli ve bir çok ülkeden vatandaşlar katıldı. İsrail’e düzenlenen yürüyüş İsrail askerlerinin barikatıyla karşılaştı.

ASIL İSRAİL’İN YAPTIĞI SUÇ

Suriye sınırında Filistinliler tel örgüleri aşarak işgal altındaki Golan tepelerine geçti.

İsrail ordusu, Suriye ve müttefiklerini göstericileri cesaretlendirerek dünya kamuoyunun dikkatini Suriye dışına çekmeye çalışmakla suçladı. Suriye ise saldırıları ‘’asıl bu bir suç’’ olarak niteleyerek İsrail’e tepki gösterdi.

Lübnan sınırının yanı sıra Gazze’de Erez geçiş noktasında, Ramallah ve Batı Şeria’yla Golan tepeleri sınırında da çatışmalar yaşandı.

MALEZYA GEMİSİNE ATEŞ AÇILDI

İsrail askerleri, ablukayı yok etmek amacıyla Gazze’ye yardım götüren bir Malezya gemisine ateş açtı. Pardana Küresel Barış Vakfı İsrail donanmasının, gemiyi çevrelediğini ve sonra ateş altına aldığını bildirdi. Mısır tarafından Gazze kıyılarına gelen Moldova bayraklı gemi geri dönmek zorunda kaldı. Ölen ya da yaralanan olmadı.

Yardım gemisinde 7 Malezyalı, iki İrlandalı ve 2 Hintli barış gönüllüsü vardı. Gemi, Gazze’nin tahrip olan kanalizasyon sisteminin yenilenebilmesi için plastik atık su borusu taşıyordu. (DIŞ HABERLER)


EL FETİH HAMAS GÖRÜŞMESİ BAŞLADI

Filistin’de birlik hükümeti kurmak için El Fetih ve Hamas yetkilileri Mısır’ın başkenti Kahire’de toplandı. Daha önce imzaladıkları anlaşmanın ardından örgütler detayları konuşmak için bir araya geldi. Görüşmelerde Mısır arabulucu.
Anlaşma devlet başkanlığı ve parlamento seçimleri yapılana kadar geçici bir hükümet kurulmasını karara bağlıyor. Mısırlılar ve Filistinliler görüşmelerden memnun. Görüşmelere El Fetih adına Azzam el Ahmed ile Hamas adına Musa Ebu Marzuk başkanlık ediyor.

Bugün görüşülecek detaylar içerisinde hükümetin başına kimin getirileceği, bakanların kimlerden oluşacağı var. İsrail ise El Fetih’in Hamas’la uzlaşmasına tepkili. İsrail hükümeti anlaşmadan hemen sonra Filistinli hükümetinin her yıl yaklaşık 1-1, 4 milyar dolar arasındaki vergi gelirine el koyduğunu açıklamıştı. Bugün ise bu vergi bloku geçici olarak kaldırıldı. İsrail, Hamas’ın içinde yer alacağı bir hükümetin oluşturulması durumunda Filistinlilere parayı vermeyeceklerini söyledi.

www.evrensel.net