Haklar alınana kadar grev

Haklar alınana kadar grev

İSDEMİR ve MMK Metalurji işçilerinin grevleri sürüyor. Toplusözleşme görüşmelerinde taleplerinin karşılanmaması üzerine greve çıkan İSDEMİR ve MMK Metalurji işçileri, hakları verilene kadar grevi sürdüreceklerini ilan ettiler.Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da grevci işçilere yaptığı ziyarette &Cced

Cumali Akkaş

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da grevci işçilere yaptığı ziyarette Çelik-İş ve Hak-İş olarak sonuna kadar işçilerin yanında olacaklarını ifade etti.

Grevdeki işçilere destek ziyaretleri de devam ediyor. İşçileri ziyaret eden Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, her iki grevin de Türkiye işçi sınıfı için önemli olduğunu belirtti. İşçileri, Emek Partisi Hatay İl ve İlçe Örgütleri de ziyaret etti.  

Grevde altıncı günündekiİSDEMİR işçileri ile grevde ikinci günlerini geçiren MMK işçilerini Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ile Hak-İş yöneticileri ziyaret etti. İlk olarak İSDEMİR işçilerini ziyaret eden Arslan burada işçilere seslendi. Doğuş kapısı önünde bir araya gelen binlerce İSDEMİR işçisi aileleri ile birlikte alanı doldurdu. İSDEMİR işçileri sık sık “İSDEMİR bizimdir, bizim kalacak”, “İşçi sendika omuz omuza” sloganları attılar.

İSDEMİR işçilerinin grevini selamlayarak konuşmasına başlayan Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, İSDEMİR işçisinin verdiği mücadele sonunda kazanmasının Türkiye işçilerinin kazanması anlamına geleceğini söyledi. Grev kırıcılığı yapmaya çalışan İSDEMİR yönetimini eleştiren Arslan, İSDEMİR yönetiminin grev kırılıcılığı yerine yeni tekliflerle masaya gelmesi gerektiğini vurguladı. İSDEMİR işçisinin ‘89 ruhunu yeniden ayağa kaldırdığını ifade eden Arslan, “89 yılında 137 gün direnen İSDEMİR işçisinin çocukları onlardan öğrenenler şimdi tekrar hakları için grevde. İnsanca yaşanacak bir ücret ve sosyal haklar istiyoruz. Bunları alıncaya kadar mücadele etmeye devam edeceğiz, Türkiye işçi sınıfına iyi bir sözleşme armağan edeceğiz” diye konuştu.

İSDEMİR işçisinin şimdiye kadar çok kez fedakarlık yaptığını vurgulayan Arslan, şimdi sıranın İSDEMİR yönetiminde olduğunu dile getirdi. İşçi kararlı olduğu sürece Çelik-İş ve Hak-İş’in geri adım atmayacağını aktaran Arslan, Hak-İş’e bağlı 16 sendikanın İSDEMİR işçisinin arkasında olduğunu söyledi.

‘MÜCADELE SÜRECEK’

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan daha sonra greve çıkan MMK işçilerini ziyaret etti. Çelik-İş Sendikasında örgütlenen ve ilk sözleşmesini yapmak üzere TİS masasında anlaşma sağlanamayınca greve giden MMK Metalurji işçilerinin haklarını alana kadar Hak-İş ve Çelik-İş olarak yanlarında olacaklarını belirten Arslan, buradaki grevin de İSDEMİR kadar önemli olduğunu söyledi.

Emek Partisi Hatay İl ve İlçe Örgütleri de İSDEMİR ve MMK Metalurji işçilerini ziyaret etti.

‘İSDEMİR ve MMK işçilerinin haklı grevini destekliyoruz’ pankartı açan Emek Partililer ilk olarak İSDEMİR işçilerini ziyaret ederken, oradan MMK işçilerinin yanına geçtiler.

“MMK işçisi yalnız değildir”, “Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz” sloganları atan Emek Partililer işçiler tarafından alkışlarla karşılandı. (İskenderun/EVRENSEL)

www.evrensel.net