16 Mayıs 2011 09:56

Ege Belgesel Günleri sona erdi

Ege Üniversitesi İletişim Çalışmaları Topluluğu tarafından bu yıl 4.sü düzenlenen Ege Belgesel Film Günleri’nde 12-13 Mayıs tarihlerinde birçok belgeseller öğrencilerle buluştu.En fazla ilgi duyulan Rewşen, Annem Barış İstiyor belgeselleri oldu. Ölü Canlar, Dört Mevsim Şavaklar gibi aralarında Kürtçe b

Ege Belgesel Günleri sona erdi

Paylaş
Şeyma Omaklılar

Ege Üniversitesi İletişim Çalışmaları Topluluğu tarafından bu yıl 4.sü düzenlenen Ege Belgesel Film Günleri’nde 12-13 Mayıs tarihlerinde birçok belgeseller öğrencilerle buluştu.

En fazla ilgi duyulan Rewşen, Annem Barış İstiyor belgeselleri oldu. Ölü Canlar, Dört Mevsim Şavaklar gibi aralarında Kürtçe belgesellerin de bulunduğu belgesellere yoğun ilgi vardı.

Ege Üniversitesi İletişim Çalışmaları Topluluğundan  Tülin Tüzel, Üniversite gençliğinin, bu toplumda neler olduğunun farkına varması için, derdi olan belgesellerin onlara ulaşması gerektiğinin altını çizerken, ‘Hiçbir ticari beklentimiz olmadan, başta üniversite gençliği olmak üzere herkesi seçkin belgesellerle buluşturmayı amaçladık’ dedi.

Hazırlık çalışmalarıyla ilgili konuştuğumuz Abdullah Yüksel, araştırma ve film seçme aşamasında dikkat ettikleri konular hakkında şunları söyledi. ‘Öncelikle TRT, İstanbul Film Festivali ve Akbank Film Festivalinde gösterilen, bizim seçtiğimiz belgesellerin yönetmenlerinden belgesellerini istedik ve izledik. Hem içerik olarak dolu olmaları hem de estetik olarak hoş olmalarını istiyorduk. Bu kriterlere uyan belgeselleri seçtik. Tek kıstasımız, seçtiğimiz belgesellerin yerel olmalarıydı. Belgesellerin çoğu, toplumsal meselelere ve yüreğimizi acıtan olaylara değiniyor. “Kısıtlı imkanlara rağmen yapılan ve ısrarla toplumsal meselelerin üzerine giden belgeselleri izledik” diyen Merve Has, ‘Yoksulluk, işkence, acılar, çevre felaketlerini anlatan, sinema salonlarına girmeleri mümkün olmayan bu belgeselleri özellikle üniversite öğrencileriyle buluşturuyoruz. Umarız farkındalık ve sorumluluk alanları oluşturmalarına yardımcı olabiliyoruz. Beklentimiz, belgesel seyircisini, belgeselin hayat damarlarından biri olan gerçeklikle hafızasını tartışmasını sağlayıp, bu gerçeklerle bilinçlenmesidir.’ Diyerek belgesel gösterimlerinden beklentilerini paylaştı. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Oğuz Aral’dan ‘Gerekli Taramalar’

SONRAKİ HABER

"Demba Ba, Başakşehir'de" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa