16 Mayıs 2011 09:15

10 binler sokaklarda!

Başta, Diyarbakır, Hakkari, Van, Şırnak, Bingöl, Batman, Urfa, İstanbul olmak üzere Bölge illeri ve pek çok batı ilinde on binlerce kişi yürüyüşler ve oturma eylemleri ile ateşkes kararına rağmen hükümetin operasyonları sürdürmesi ve ölümlerin artmasını protesto ediyor.Diyarbakır’da aralarında Emek, De

10 binler sokaklarda!

Paylaş

Diyarbakır’da aralarında Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku adaylarının da bulunduğu on binlerce kişi, Şırnak’ın Uludere ilçesi kırsalında yaşamını yitiren HPG’liler için oturma eylemi yaptı.

5 Nisan Mahallesi Özgür Yurttaş Derneğinden Emek Caddesi’ne doğru yürüyen on binlerce kişi “Hükümet istifa”, “Katil Erdoğan” , “Şehîd namirin” sloganlarıyla caddeyi trafiğe kapattı.

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku Diyarbakır Adayı Altan Tan 12 gerillanın ölümü nedeniyle bölgede yas ilan edildiğini ve Diyarbakır halkının da kepenkleri kapatarak bu yası yaşadığını belirterek kitleyi oturma eylemine davet etti. Kitle yağmur atında oturma eylemi yaptı. (Diyarbakır/EVRENSEL)


BÖLGE AYAKTA

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde yapılan ve binlerce kişinin katıldığı yürüyüşe müdahale eden polisin kitlenin üzerine ateş açtığı iddia edildi. Nusaybin, İdil, Hakkari ve Şemdinli’de de yapılan yürüyüşlere polis saldırdı. Birçok kişi gözaltına alındı.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde protesto yürüyüşünün ardından gençler 27 Kasım Caddesi’ni trafiğe kapattı. Yolda barikat kuran gençler ile polisler arasında çatışma çıktı. Tazyikli su ve gaz bombalarıyla gençlere müdahale eden polislere, gençler taşlarla karşılık verdi. Gençlerin taş yağmuru altında kalan polisler geri çekildi. Çıkan olaylarda 2 çocuk gözaltına alındı. İdil’de tüm gün çatışmalar yaşandı.

Bir çok kentte yapılan yürüyüşlerde yapılan açıklamalarda AKP hükümetinin ülkeyi karanlığa sürüklediği ve telafisi imkansız bir süreci başlatmaya çalıştığı dile getirilerek, daha çok kan ve gözyaşı akan bir sürecin tüm Türkiye halklarına kaybettireceği dile getirildi. Açıklamalarda AKP’ye ülkenin geleceğini seçimlere heba etmeme çağrısı yapıldı. Ağrı’nın Patnos ve Doğubeyazıt ilçesi, Muş’un Varto ilçesinde de binlerce kişi AKP’ye ve operasyonlara lanet yağdırdı. (HABER MERKEZİ)


BLOK ADAYLARINDAN TEPKİ

Van, Malatya, Kars, Iğdır, Erzurum’da seçim çalışmalarını sürdüren Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku Bağımsız Milletvekili adayları, HPG’lilerin yaşamını yitirmesine sebep olan askeri operasyonlara sert tepki gösterdi.

Blokun Van Adayı Özdal Üçer, seçim çalışmalarını sürdürüyor. Seçim bölgesi olan Erciş ve Çelebibağı’da büro açan Üçer, AKP’nin emri altında olan TSK’nın operasyonlarla Kürtlerin barış talebine ölümle karşılık verdiğini söyledi.

Blokun Kars Adayı Mülkiye Birtane, Kağızman ilçesinde köy ziyaretleri gerçekleştirdi. AKP’yi bir an önce bu politikalarından vazgeçmeye çağıran Birtane, “Kürtlerin tek başarı şansı, yaratacakları birlikteliktir. Bu birlikteliği sağladığımız zaman bu mücadeleyi başaracağız” dedi. Blokun Iğdır Adayı Pervin Buldan, Eğitim Sen Iğdır Şubesini ziyaret etti. Seçimin Kürtler için varlık ve yokluk sürecini başlatacağını söyleyen Buldan, “Türkiye’de yaşanan sorunların bitmesi ve toplumsal barışın sağlanması için ısrarlarımıza devam edeceğiz” dedi. Bu arada Cumhuriyet ve Hanago Mahalleleri’nde halk toplantısı gerçekleştiren Buldan, Iğdır’da 3 günlük yas ilan ettiklerini duyurdu. Buldan, “AKP hükümetinin Kürtler üzerinden politika yapmasına izin vermemeliyiz” dedi.

Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinde seçim bürosunun açılışını yapan Blokun Ağrı Adayı Halil Aksoy AKP hükümetinin kandan beslenerek siyaset yürüttüğünü ifade etti.

Blokun Malatya Adayı Gani Rüzgar Şavata, yaşanan gerilla ölümleri nedeniyle seçim çalışmalarına bir gün ara verildiğini açıkladı. Merkez seçim bürosunda bir araya gelen Blok bileşenleri bir basın açıklaması yaparak operasyonları protesto etti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Balcalı çalışanları tek yumruk!

SONRAKİ HABER

Denizli EYT, 10 Şubat'ta Ankara buluşmasında olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa