16 Temmuz 2013 21:25

Trans bireyler eceliyle ölmüyor

Dora Özer adlı trans bireyin öldürülmesine tepki gösteren İzmir Siyah Pembe Üçgen üyesi Demet Yanardağ, “Translar hiçbir zaman eceliyle ölmezler. Genelde öldürülürüz. Bu ölümlere karşı önlem alınması gerekiyor.” dedi.Aydın’ın Kuşadası ilçesinde öldür&uum

Trans bireyler eceliyle ölmüyor

Paylaş

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde öldürülen Dora Özer, toplumun ötekiye bakışını bir kez daha gündeme getirdi. Öldürülmesine tepkiler devam ederken, İzmir Siyah Pembe Üçgen üyesi Demet Yanardağ, trans bireylerin her an ölümle yüz yüze olduğuna dikkat çekti. Her yıl birçok trans arkadaşlarının öldürülme haberini aldıklarını ifade eden Yanardağ, Dora Özer’in bir ilk olmadığını ve son da olmayacağını söyledi.
Yanardağ, “Arkadaşlarımın ölüm haberini sürekli alıyorum. Çevremde birilerinin ölmesi gerçekten benim aklıma şu soruyu getirdi: Acaba bana ne zaman sıra gelecek? Acaba ben ne zaman ölürüm?’ Çünkü trans kadınlar hiçbir zaman eceliyle ölmezler. Genelde öldürülürüz. Bunlara karşı önlemler alınması gerekiyor” dedi.

KATİLLER ‘MÜŞTERİLER’

Trans kadınların zorunlu olarak seks işçiliğine itilmemesinin gerektiğini dile getiren Yanardağ, “Translar seks işçiliğine zorunlu olarak itildiğinde mecburen sokakta ya da internet üzerinden bir şekilde ‘müşteri’ bularak yaşamlarını devam ettiriyor.
Genelde transların öldürülme nedenleri bu oluyor. ‘Müşteriler’ tarafından katlediliyoruz. Dava açıldığı zamanda da yeterli ceza verilmiyor. Ölen trans kadınlar suçlu olarak gösteriyor.” diye konuştu. Yanardağ, zorunlu seks işçiliği ortadan kalkmadan bu ölümlerin devam edeceğine işaret etti.
Translara ilişkin yasal düzenleme yapılmasını isteyen Yanardağ, “Transseksüellere seks dışında başka bir iş imkanı tanınmıyor. Toplumda başka alternatif iş imkanı tanınsa birçok kişi böyle bir iş yapmak zorunda kalmayacak. Bizler koruma altına alınmalıyız” şeklinde konuştu.
Dora’lar, Azra’lar ölmeden rahat bir şekilde yaşamak istediklerini söyleyen Yanardağ, “Kadın, erkek, eşcinsel, transseksüel demeden önce ‘insan’ demeyi öğrenelim.” dedi.
(İzmir/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Beni koruyun talebine mahkemeden ret

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa