16 Temmuz 2013 17:22

Gezi operasyonunda hukuk rafa kaldırıldı

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Gezi Parkı olaylarıyla ilgili şafak baskını düzenlendi. Bu sabah İstanbul’da 104 ayrı adrese baskın gerçekleştirildi, ev araması yapıldı ve çoğu üniversite öğrencisi yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı. “Halkı isyana teşvik” su&cc

Gezi operasyonunda hukuk rafa kaldırıldı

Paylaş

Terörle Mücadele birimleri tarafından gerçekleştirilen ve Özel Tim ekiplerinin destek verdiği operasyon, “Halkı isyana teşvik”, “Güvenlik güçleri ve araçlarına saldırı”, “Kamuya ve vatandaşlara zarar verme” iddialarıyla yapıldı. Çıkarılan arama kararı 72 saat boyunca geçerli olacak. Yapılan aramalar sonucunda Öğrenci Kolektifleri, Türkiye Gençlik Birliği, HKP ve ESP üyelerinden de gözaltılar yaşandı. Gözaltına alınanlar Terörle Mücadele Şubesine götürülürken, gözaltılar TMK’ye dayandırılarak arama kararları üzerinde kısıtlama kararı getirildi. Avukatlar ilk 24 saat müvekkilleri ile görüştürülmeyecek.

ARAMA KARARINDA KAPI NUMARASI YOK

Halkevleri Genel Merkez Yöneticisi İlknur Birol’un evine kızı Bircan Birol için yapılan aramada, aile tatilde olduğu için kapılar kırılarak girildi. Avukat Mehmet Ümit Erdem’in verdiği bilgiler doğrultusunda arama kararında, aranacak evin kapı numarasının verilmediği ortaya çıktı. Avukat Erdem, polisin buna dayanarak, Birol ailesinin üst katta kalan akrabalarının da arandığını ifade etti. Evde yapılan aramalar sonucunda, bilgisayarlara, CD’lere ve kitaplara el konuldu, fakat el konulan eşyaların bir kopyası avukatlara verilmedi. Ayrıca, Bircan Birol’un teyzesinin çalıştığı Diş Hekimleri Odasında da arama yapıldı. Avukat Erdem emniyetin arama kararları için dün akşam başvuru yaptığını ve Özel Yetkili Savcının başvuruyu hemen onayladığını belirtti.
Türkiye Gençlik Birliği İstanbul İl Yöneticisi Gizem Doğan’ın evinde yapılan aramada polis geçtiğimiz haftalarda düzenlenen ‘Gazdan Adam Festivali’ afişine el koyarak festival ile ilgili sorular sordu.

BARIŞ’I BULAMAYINCA ZAFER’İ ALDILAR

Türkiye Gençlik Birliği İstanbul İl Yöneticisi Barış Alpuğan'ın evine yapılan baskında ise, “Bu kadar da olmaz” denilen bir olay yaşandı. Polis, Barış Alpuğan’ı bulamayınca kardeşi Zafer Alpuğan’ı kitaplarıyla birlikte gözaltına aldı.

Barış Alpuğan da, öğle saatlerinde de Çapa Tıp Fakültesinde sınavda iken gözaltına alınmak istendi ancak sınavda bulunan akademisyen Alpuğan’ın gözaltına alınmasına izin vermedi. Barış Alpuğan’ın sınav çıkışında gözaltına alındığı öğrenildi.

ÜNİVERSİTE YURDUNA BASKIN

Aramalarda sadece evler değil, üniversite yurtları da basıldı. Öğrenci Kolektifleri üyesini gözaltına almak için İstanbul Teknik Üniversitesinin yurdunu basan polis ekipleri olayın hırsızlık olduğunu dile getirdi.

Emek Partisi 3 kişinin de evi polis tarafından arandı. Aranan Emek Partisi üyelerinden Erkan Kurç’un ağabeyi Serkan Kurç, evlerinin sabah 05.00 sıralarında 9 kişilik terörle mücadele ekibi tarafından arandığını ve evde kitaplara el konulmaya çalışıldığını belirtti. (HABER MERKEZİ)


İZMİR'DE 11 TUTUKLAMA

İzmir'de, Taksim Gezi Parkı direnişine destek verdikleri gerekçesiyle polisler tarafından 4 gün önce gözaltına alınan ve akşam saatlerinde tutuklanmaları talebiyle mahkeme sevk edilen 13 kişiden 11'i tutuklanarak cezaevine gönderildi. 2 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Son tutuklamalarla birlikte, İzmir'de Gezi Parkı direnişine destek verdikleri gerekçesiyle tutuklananların sayısı 48'e yükseldi. (İZMİR)


FOTOĞRAF: ARŞİV

ÖNCEKİ HABER

Sancaktepe forumuna silahlı saldırı

SONRAKİ HABER

İDO ve BUDO'dan sefer iptalleri (16 Ocak 2019)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa