16 Mayıs 2011 02:55

Sansür karşıtları meydanlara sığmadı

İnternette sansüre karşı Türkiye’nin dört bir yanında eş zamanlı olarak eylem yapan gruplar, “İnternetime dokunma” dedi. İstanbul’da Taksim Meydanı’nda bir araya gelen sansür karşıtları buradan alkış ve sloganlar eşliğinde Tünel Meydanı’na yürüdü. Bir hayli kitlesel geçen eylemde önde taşı

Sansür karşıtları meydanlara sığmadı

Paylaş

Eylemde pankartı taşıyan grup başlarda “AKP demiyoruz, BTK diyoruz” gibi yönlendirmelerde bulunmaya çalışsa da, kitle sürekli AKP karşıtı sloganlar attı. “Tayyip internetten elini çek”, “İmamın ordusu internetten elini çek”, “Sansüre boyun eğmiyoruz” gibi sloganlar atılırken, “Hüseyin Üzmez de Haydar Üzer mi?”, “Milli Tüp”, “İnternete sehven giriyoruz” gibi dövizler taşındı. Eyleme çevredeki vatandaşlar da alkışlarla destek verdi. Bazıları ise oturdukları kafelerin camlarından bağırarak destek oldu.

Eyleme Şebnem Bozoklu, Okan Bayülgen, Mutlu Tönbekici, Kemal Doğulu, Esin Övet, Oben Budak, Mor ve Ötesi grubunun üyeleri, Şafak Ongan, Kanat Atkaya, Tolga Akyıldız gibi isimler de katıldı.

SANAL DESTEK

Taksim meydanındaki eyleme katılamayanlar da google map üzerinden sanal olarak Taksim'e çıkıyor. Sanal eylem için oluşturulan bloglara da binlerce kişi aynı anda girerek, sanal olarak Taksim Meydanı'na girdi. Ayrıca Facebook ve Twitter üzerinden de eyleme destek veriliyor. BTK YETKİLİ VE GÖREVLİ DEĞİL

Ankara’da yapılan eylemde, internetin güvenli ve nitelikli kullanımının sansür yoluyla gerçekleşemeyeceğine dikkat çekildi. Eylemde, ÖSYM Başkanı Ali Demir’in de resminin bulunduğu bir pankartta, “Şifre yok, sansür yok, yalandan bıktık” yazıları dikkat çekti. “İnternetime dokunma” dövizleri taşıyan kalabalık arasında Ekşi sözlük de vardı. Basın açıklamasını okuyan Emrah Erdoğan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’nın internet ortamının altyapı düzenleyici kurumu olduğuna dikkat çekerek, internet ortamını sözde güvenli kullanım adı altında filtrelemeye hukuken yetkili ve görevli olmadığını belirtti.

ANTEP EYLEMİ

Gaziantep’te İnternetime Dokunma İnsiyatifi çağrısıyla bir araya gelen gruplar Yeşilsu’da basın açıklaması yaparak sansürü protesto etti. Eyleme katılanlar, “Sansür insanlık suçudur”, “Örümcek ağı istemiyoruz”, “Önümden çekil-net göremiyorum”, “İleri demokrasi, geri internet” gibi dövizlerle tepkilerini dile getirdiler. İnsiyatif adına basın açıklamasını okuyan Seyfi Genç, internet düzenlenmesine ilişkin yeni politika, ifade özgürlüğüne ve yetişkinlerin her türlü internet içeriğine erişim ve tüketim haklarına saygı temelinde geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Yapılan açıklamanın ardından müzik dinletisi yapıldı. (MEDYA SERVİSİ)

FOTOĞRAF: DİPNOT

ÖNCEKİ HABER

Kaypakkaya mezarı başında anıldı

SONRAKİ HABER

Arap Birliği Sekreteri: Suriye'nin üyeliği ülkelerin onayına bağlı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa