Başbakan’dan polise gaz bombası takviyesi!

Başbakan’dan polise gaz bombası takviyesi!

Bölge’de hemen hemen her açıklamaya müdahale eden polis, bir senelik gaz bombası stokunu 5 ayda tüketti. 28 Mart olaylarında Diyarbakır için ‘Çocuk da olsa kadın da olsa güvenlik güçlerimiz gerekeni yapacaktır’ diyen Başbakan Erdoğan ‘gaz’ı biten polisin imdadına yine yetişti. Başbakanlık Ört&uu

Milliyet Gazetesi’nin ‘Polise Gaz Dayanmıyor’ manşetiyle verdiği habere göre; başta bölge illeri olmak üzere hemen hemen her yerde basın açıklamalarına dahi gaz bombalarıyla müdahale eden polis, tahminlerin üzerinde gaz kullanarak bir yıllık stoku 5 ayda tüketti. Seçim süreci, YGS krizi ve BDP’nin sivil itaatsizlik eylemlerine, operasyonları protesto edenlere, hak arayan işçi ve emekçilere, nükleerleri protesto eden yurttaşlara, hak talep eden, hükümeti kınayan tüm kesimlere karşı tahminlerinden fazla gaz bombası kullanan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün stoku bitince imdada Başbakanlık yetişti. Başbakanlığın, ‘örtülü ödenekten’ verdiği yaklaşık 2.3 milyon liralık destek ile Emniyet Genel Müdürlüğü, 170 bin gaz bombası ve yangın söndürme aparatı satın almak için harekete geçti. Emniyet Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz yıl yaptığı ihaleler sonucunda 2011’de kullanılacak yeterli miktarda gaz bombası ve mühimmatı satın aldı. İhaleler yoluyla temin edilen malzemelerin büyük bölümü teslim alınarak 81 ildeki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü birimlerine dağıtıldı. KPSS ve YGS’deki şifreli kopya protestolarına, bölge illerinde ‘Sivil itaatsizlik’ eylemlerine her fırsatta müdahale eden Çevik Kuvvet birimleri, ‘planlanandan daha çok’ gaz bombası kullandı. Yapılan yeni planlamaların ardından yaklaşık 170 bin gaz bombası, gaz solüsyonu, yangın söndürme aparatı ve savunma tüfek mühimmatının ‘acele’ alınması için Başbakanlık örtülü ödeneğinden yaklaşık 2.3 milyon lira aktarıldığı kaydedildi. Bu ödeneğin tahsisiyle birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü(EGM), mühimmat alımını başlattı. EGM’nin toplumsal olaylarla kullanmak amacıyla, özel alım yöntemiyle, geçen yıl 125 bin gaz bombası aldığı öğrenildi. Türkiye’deki aracı bir kuruluş üzerinden gerçekleştirilen, yaklaşık 1 milyon 200 bin lira tutarındaki gaz mühimmatı ABD ve Güney Kore’den ithal edildi. EGM’nin yurtdışından gelen bu gaz bombası ve aparatlarının büyük bölümünü bölge illerinin depolarına aktardığı öğrenildi.

Polisin Bölge’de kullandığı gaz bombalarından şu ana kadar çok sayıda yurttaş etkilendi. En son Batman’da polisin hedef gözeterek gaz bombası atması sonucu Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku Batman Milletvekili Adayı Aylak Akat Ata, bacağından yaralanmıştı. Kangren olma riskiyle karşı karşıya olan Akat Ata’nın tedavisi halen devam ediyor.
Yine Bismil’de de polisin yoğun gaz bombası kullanımından Kazım Şeker (60) isimli yurttaş etkilenerek yaşamını yitirmişti. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net