Taksim’i de Antep’i de boğamayacaklar

Taksim’i de Antep’i de boğamayacaklar

Gaziantep’in Düztepe semtinde bulunan Çamlık Parkı’na sahip çıkmak için her gün yüzlerce insanın katılımıyla eylemler sürüyor. Dün akşam saat 20.30’da yine Çamlık Parkı’nda toplanan Düztepeliler ve Gaziantep Dayanışma Platformu üyeleri, bu kez pazar günü Taksim’de yapılan g&o

Burada platform adına konuşan Mehmet Türkmen, gözaltıların hukuksuzluğuna dikkat çekerek, Başbakanın, AKP iktidarının ve yandaş medyanın kışkırtmasıyla eli palalı, silahlı ve sopalı canilerin polis gözetiminde sokağa salındığını, dünyanın gözü önünde yaptıkları saldırılara rağmen ellerini kollarını sallayarak gezdiklerini, ancak haklı ve demokratik talepleri için alanlara çıkan insanların onar onar gözaltına alındığını ve tutuklandığını ifade etti. AKP iktidarının bu yöntemlerle hareketi sindirmeye çalıştığını belirten Türkmen, “Ne yaparlarsa yapsınlar, ne İstanbul’da ne Gaziantep’te halkın yaşam alanlarına ve özgürlüklerine sahip çıkma mücadelesini boğamayacaklar” şeklinde konuştu.

MÜCADELEYE SÜRGÜNDE DEVAM

Bir süre önce Gaziantep’e sürgün edilen ve 1 aylık geçici görevlendirme için dün şehre gelen Taksim Dayanışma Üyesi, İstanbul Şehir Plancıları Odası Başkanı Tayfun Kahraman da eyleme katılarak konuşma yaptı. Taksim Gezi Parkı direnişinin Türkiye’ye örnek ve haklı bir mücadele olduğunu söyleyen Kahraman, “Bugün benzer bir kıyım Çamlık Parkı’nda yapılmak istenmekte. Buna karşı da aynı dirençle karşı durmamız gerek. Bizi bir arada tutan sağı ile solu ile bu dayanışma ruhudur. Onun için kimsenin gücü bu birlikteliği bölmeye yetmeyecektir”dedi.

AĞACIN KESİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

‘Çamlık Bizim Düztepe bizim’, ‘Ağacıma Dokunma Geziyi Hatırla’ sloganlarının sık sık atıldığı eylemde söz alan başka bir isim de 36 yıldır bu mahallede yaşayan Şıho Göçmen’di. Göçmen, “Burası 20 mahallenin akciğeri ve birilerine peşkeş çekilecek. Ama biz parkımıza sahip çıkacağız ve bu kıyıma asla izin vermeyeceğiz. Okul için alan mı yok, belediye isterse istediği yerde kamulaştırma yapar ve arsa temin eder” diye konuştu.Eylemde konuşan Düztepeli Kadir Erdoğan adındaki bir genç de konuşmasında şunları söyledi: “Başbakan Taksim Derinişi sırasında genç insanları öldürerek destan yazmayla övünüyor. İnsanlık bu mu? Biz o destanı 31 Mayısta Taksim’de yazdık. Düztepe Çamlık Parkı’na sahip çıkarak sürdüreceğiz. Burada bir tek ağacın kesilmesine bile izin vermeyeceğiz.” (Gaziantep/EVRENSEL)

www.evrensel.net