10 Temmuz 2013 12:59

Nakış işçileri dernek kuruyor

İstanbul’da Güngören, Bağcılar, Bahçelievler bölgesindeki irili ufaklı nakış atölyesinde çalışan işçilerin 5 Mayısta, sigortasız ve düşük ücretle çalışmaya isyan ederek yaptıkları yürüyüşle başlayan mücadele süreci dernekleşme ile taçlanıyor.Nakış işçilerinin 5

Nakış işçileri dernek kuruyor

Paylaş
Masum Baş

Nakış işçilerinin 5 Mayısta 4 taleple başlattığı mücadele süreci, 1 Haziran cumartesi günü saat 13:00’te makineler kapatılarak başlatılan iş bırakma eylemiyle sürmüştü. Yaklaşık 3 bin 500 işçinin Mahmutbey Caddesi üzerinden Karadeniz Parkı’na, “Tam destek” pankartları ile yaptığı yürüyüş, yüzlerce atölye ve fabrikadan işçilerin kötü çalışma şartlarına “dur” dediği bir greve evrilmişti.

Grev için komiteler oluşturulmuş, işyeri temsilcileri belirlenmiş, taleplerin karşılanmaması durumunda başta Güngören-Merter, Yenibosna ve Güneşli olmak üzere İstanbul genelini kapsayan bir greve hazırlanan işçiler, bir yandan da dernekleşmek için çalışmalar başlatmıştı.

Patronların talepleri karşılamamasının ardından 4 Haziranda greve gidilmiş 3 günlük bir grevin ardından işçiler patronlara cumartesi saat 13:00’ten itibaren hafta tatilinin başlatılması, sigortasız işçi çalıştırılmaması, resmi tatillerin kullanılması ve işten atılan işçilerin tekrar işe geri dönmesi gibi taleplerini kabul ettirmişti. İşçiler bu kazanımdan sonra mücadelenin bitmediğini, halen gasp edilen haklarının olduğunu dile getirerek “Nakış İşçileri Derneği”ni kurmak için, komite ve iş yeri temsilcileri ile beraber harekete geçerek derneklerinin ilanını yakın zamanda yapacaklarını belirtmişlerdi.

Nakış işçileri simdi Yenibosna’da derneklerinin açılışını yapmaya hazırlanıyor. Nakış işçileri, iş, ekmek mücadelesine sarılacaklarını belirterek, artık haklarının gasp edilmemesi için patronların karşısında örgütlü bir şekilde duracaklarını belirtiyor. Nakış işçisi “stop” düğmesinin sadece makineyi kapatmaya değil gasp edilen haklarını tekrar kazanmanın yollarından biri olduğunu da öğrendi.

Henüz grevler başlamadan önce sürece destek verdiği için işten atılan daha sonra arkadaşlarının sahip çıkmasıyla işe geri dönen Mahmut Pediz, “Cumartesi öğleden sonra hafta tatilini kazandıktan sonra aileme daha çok zaman ayırabiliyorum. Artık herkese ayıracak zamanı hafta sonları bulabiliyorum” dedi. Bu kazanımların örgütlü hareket etmenin sayesinde elde edildiğini söyleyen Pediz şöyle konuştu; “Derneğin kurulması çok önemli. Dernek kazandığımız hakların garantisi olacak. İşten atılmalara, düşük ücret ve güvencesiz çalıştırılmaya karşı, nakış işçilerinin ortak mücadelesinin dayanağı olacak. Derneğe sonuna kadar sahip çıkacağız.” (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Sendika üyeliğinde e-Devlet dönemi

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa