09 Temmuz 2013 11:11

Sarısülük cinayetine MOBESE örtbası

Ankara’da polis kurşunuyla öldürülen Ethem Sarısülük’ün yeni görüntüleri ortaya çıktı. Sarısülük’ün vurulduğu yerdeki MOBESE kameralarının çektiği görüntülerde cinayet anbean belgelendi. Ancak, kamera Sarısülük’ün vurulmasının hemen ardından gökyü

Sarısülük cinayetine MOBESE örtbası

Paylaş
Birkan Bulut

Gezi Parkı sonrası tüm ülkeye yayılan protestolar sırasında, 1 Haziran günü Kızılay’da yapılan polis saldırısında Ethem Sarısülük, polis kurşunuyla başından vurularak öldürülmüştü. Olayın ardından hastaneye kaldırılan Sarısülük yaşamını yitirmişti. Sarısülük’ün öldürülme görüntüleri daha önce birçok yerde yayınlanmıştı. Ancak görüntülerdeki polis A.Ş. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış ve savcı “vicdanım rahat” demişti. Bu hukuksuzluğa karşı ülkenin dört bir yanında protestolar devam ederken yeni bir hukuksuzluk daha meydana geldi. Polisin Sarısülük’ü öldürdüğü MOBESE kamerasındaki görüntülerde, vurulma anından sonra kameranın gökyüzüne çevrilerek sansür uygulandı. 

Görüntüde çevik kuvvet ekiplerinin halka saldırması görüntülenirken, kamera birden uzaklaşıyor. Polislerin kask numaralarını görünmez kılan bu hamleden sonra, Ethem vurularak yere düşüyor. Vuran polisin kaçması sırasında ise kamera bu kez de ağaçlara doğru yakınlaştırılıyor. Kameranın bu şekilde sık sık sağa ve sola oynatılması, yakınlaşıp uzaklaşmasına karşın cinayet açıkça görülebiliyor.

Görüntüleri gazetemizle paylaşan  Ethem Sarısülük’in ağabeyi Mustafa Sarısülük, kamera kayıtlarını dava dosyasında fark ettiğini ve bu görüntüleri kumanda edenin de bir polis olduğunu belirterek, söz konusu kişinin de yargılanmasını istedi. 

SÖZ KONUSU GÖRÜNTÜLER

(Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Tarihi köşke tescil de restorasyon da yok

SONRAKİ HABER

Hulusi Akar: Yeri ve zamanı geldiğinde Menbic'de gereken yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa