09 Temmuz 2013 10:25

Dönüş yolunu açın

DİYARBAKIR’ın Kulp ilçesinde 23 yıl önce köyleri yakılan köylüler, dönüş için hükümetin adım atmasını bekliyor. Kısmi dönüşlerin olduğu Alacaköy (Nedera) köyüne bağlı Aktulum (Mala Avdo) mezrasında elektrik, su ve yol sorunu çözüm bekliyor.Çözüm sürecinde

Dönüş yolunu açın

Paylaş
Özlem Ağuş

DİYARBAKIR’ın Kulp ilçesinde 23 yıl önce köyleri yakılan köylüler, dönüş için hükümetin adım atmasını bekliyor. Kısmi dönüşlerin olduğu Alacaköy (Nedera) köyüne bağlı Aktulum (Mala Avdo) mezrasında elektrik, su ve yol sorunu çözüm bekliyor.
Çözüm sürecinde en çok tartışılan konulardan biri köye dönüş. Ancak hükümet bu konuda da somut adım atmamakla eleştiriliyor. 1993’te askerlerce yakılan Diyarbakır’ın Kulp ilçesi, Alacaköy  köyüne bağlı Aktulum mezrası sakinleri, köye dönmek için hükümetin adım atmasını bekliyor. Mezralarında 1993’te 32 hane olduğunu belirten köylüler, 6 hanenin Alacaköy’e dönüş yaptığını, fakat ulaşım, su ve elektrik gibi imkânların olmayışı nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Kendi imkânları ile bazı temel ihtiyaçlarını gidermeye çalıştıklarını dile getiren köylüler, defalarca elektrik, yol ve su için Valilik ve Kaymakamlık yetkililerine başvurmalarına rağmen sonuç alamadıklarını belirtiyor.
Köylüler, geçtiğimiz sene bin kişinin Kulp Kaymakamlığı’na, bu sene ise 600 kişinin İçişleri Bakanlığı’na başvurduğunu kaydetti. Kendi imkânlarıyla koylerine dönen köylülerin ortak isteği, kendi topraklarında savaşsız bir şekilde yaşamak. Köylüler dönüş için başvurularının devam edeceğini dile getirdiler.
(DiyarbakırDİHA)

ÖNCEKİ HABER

Parmak boyası teklifi

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu, CHP Parti Meclisi toplantısı öncesinde konuştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa