06 Temmuz 2013 13:18

Binler Lice için yürüdü

BDP Diyarbakır il örgütünün çağrısıyla binlerce kişi Lice’nin Kayacık köyünde bir araya geldi. 28 Haziranda karakol yapımını protesto eden halkın üzerine ateş açılan karakola yürüyen binler olayın aydınlatılmasını istedi. Kayacık köyünün girişinden karakolun önüne doğru yürüye

Binler Lice için yürüdü

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

‘FAİLLER AÇIĞA ÇIKARTILSIN’

BDP Diyarbakır İl Eş başkanı Zübeyde Zümrüt, çözüm sürecinde yapılan karakollara dikkat çekerek, “Halkın demokratik taleplerini dile getirmesine halen izin verilmiyor.Kayacık’ta var olan karakolun kalekola dönüştürülmesini protesto ederken Medeni yoldaşı şehit verdik. Bu saldırı kabul edilemez. Bu inşaat durdurulmalıdır” dedi.
BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ise Kürt halkının ölümlere tahammülü kalmadığını belirterek,  “Bu süreç başladığında artık ölümler duracak dedik. Buradan AKP hükümetine seslenmek istiyorum. Eğer bu sürecin sağlıklı yürümesini istiyorsanız, iki halkın eşitliğine özgürlüğüne dayalı bir çözüm istiyorsanız bu politikalardan vazgeçin. Hem çözüm süreci devam edecek diyeceksiniz hem de Kürt halkını katletmeye devam edeceksiniz. Bu ikisi bir arada yürümez. Kürt halkının asla ve asla tek bir ölüme bile tahammüllü kalmamıştır” dedi. Medeni Yıldırım’ı saygıyla andıklarını ifade eden Aydoğan, “Bu saldırı emrini veren komutanın açığa alınması gerekir. Adil bir soruşturma ancak böyle yapılabilir. Böyle olmazsa tıpkı diğer dosyalar gibi tozlu raflarda kalacağını düşünüyoruz. Ama bu katliam asla ve asla diğerleri gibi olmayacak. Bizler failler açığa çıkartılana kadar takipçisi olacağız” dedi.
“Şehid Kendal Halk İnisiyatifi” adına bir açıklama yapıldı. Açıklamada devletin savaşa yatırım yaptığı ifade edildi.
 (Diyarbakır/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İmralı'da görüşmeler olmalı

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu, CHP Parti Meclisi toplantısı öncesinde konuştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa