05 Temmuz 2013 12:18

Sağlık örgütleri uyarıyor

Torba yasa ile hekimler tehdit altındaSağlık emekçilerine yönelik baskı ve şiddet tartışmaları sürerken, hekimleri ilgilendiren ve Mecliste görüşülmesi süren torba yasanın içeriği hasta-hekim arasındaki ilişkinin zayıflaması ve bozulması kaygılarını arttırıyor. Hükümeti bu konuda birçok kez uyaran sağlık &o

Sağlık örgütleri uyarıyor

Paylaş

Torba yasa ile hekimler tehdit altında

Hastalara ait her türlü tıbbi kayıtların toplandığı SGK ve Sağlık Bakanlığının veri tabanları, torba yasa önerileriyle satılmak isteniyor. Teklif yasalaşırsa, hastaya ait bilgiler başka kurumlarla paylaşılacak. Bu durumun hastayı, çözüm aramada kayıt dışı yollara sevk edeceğine dikkat çeken sağlık örgütleri ise tepkili. Başta Türkiye Psikiyatri Derneği ve Türk Tabipleri Birliği olmak üzere çok sayıda sağlık örgütü ortak açıklama yaparak, hekimin hastaya ait gizli verilerin saklamasına olanak kalmayacağını ve ‘Meslekten men etme’ yetkisinin de Sağlık Bakanlığına verilerek ilgili kararların iktidarın tekelinde olacağını vurguladılar.

SAĞLIK HİZMETLERİNE DARBE

Torba yasa ile muayenehanelerden de detaylı ve istisnasız veri gönderilmesinin mecburi hale getirildiği ve bunun için kurumların ve hekimlerin ödeme yapmasının istendiği kaydedilen açıklamada, “İstisnasız her türlü verinin, hastanın onamı ve durum hassasiyeti dikkate alınmadan, resmi ve özel sağlık hizmeti ayırımı yapılmadan toplanması, hekimin buna memur edilmesi, bir de üzerine ücret ödemesi istenmesi kabul edilemez, sağlık hizmetlerine darbe vurması kaçınılmazdır. Hastaların sisteme ve hekime güvenememelerine, sağlık hizmetlerine başvurmamalarına neden olacaktır” denildi.

SAĞLIK İKTİDARIN İNSAFINA KALDI

Hekimi meslekten men etme yetkisinin Sağlık Bakanlığına verilmek istenmesine de tepki gösterilen açıklamada, “Bakanlığın ülkedeki sağlık hizmetleri ile ilgili her türlü kontrol ve ceza yetkisi var iken, meslekten men gibi tarafsız, profesyonel örgütlerde olması gereken bir yetkinin siyasi güce verilmeye çalışılması, hekimin devlete veya bir ‘patrona’ vermediği her türlü hizmeti (Gönüllü hizmetler, yerel hizmetler dahil) için ağır cezalar getirilmek istenmesi kabul edilemez” ifadeleri kullanıldı.

HEKİMLER ARASINDA AYRIM YARATILIYOR

Hekimler arasında ‘Yurt dışına gitmiş’, ‘Yurt dışına gitmemiş’ gibi bir ayrım yaratılıp, mecburi hizmette ayrı muameleye tabii tutulmaları uygulamasının getirilmek istendiği belirtilen açıklamada, “Yurt dışına gitmemiş hekimlerin emeği, hayatı diğerlerinden daha mı değersizdir?” diye soruldu. Açıklamada, “Sözleşmeli öğretim üyesi çalıştırılmak istenmektedir; zaten çok zor durumda olan akademik çevrelerin sözleşmeli personel ile tüm akademik özelliklerini kaybetmesi eğitim, bilim ve ülke için sonuçları çok kötü olacaktır. Üniversite hastanelerinde mesaiden sonra vatandaştan ek ödeme alınarak hizmet verilmesi istenmektedir; hem üniversite çalışanlarının hem halkın kötüye kullanılmasına yol açacaktır” denildi.


ÇAĞRIDA İMZASI BULUNAN ÖRGÜTLER

PEDİATRİK Üroloji Derneği, Şizofreni Dernekleri Federasyonu, Türk Algoloji (Ağrı) Derneği, Türk Androloji Derneği, Türk Biyokimya Derneği, Türk Cerrahi Derneği, Türk Dermatoloji Derneği, Türk Gastroentroloji Derneği, Türk Histoloji ve Embriyoloji Derneği, Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, Türk Kardiyoloji Derneği, Türk Klinik Biyokimya Derneği, Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Infeksiyon Hastalıkları Derneği, Türk Nöroloji Derneği, Türk Oftalmoloji Derneği, Türk Omurga Derneği, Türk Pediatri Kurumu Derneği, Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği, Türk Yoğun Bakım Derneği, Türkiye Çocuk Cerrahisi Derneği, Türkiye Çocuk Nörolojisi Derneği, Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği, Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzman Hekimleri Derneği, Türkiye Romatoloji Araştırma ve Eğitim Derneği, Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği, Ürolojik Cerrahi Derneği

(Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Barış süreçlerinde her iki taraf da değişmek zorundadır

SONRAKİ HABER

HDP 20 ilde ve bağlı ilçelerde eş başkan adaylarını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa